Arapça-Arapça yazılmış dört çağdaş sözlüğün yöntem ve içerik açısından değerlendirilmesi
Analysing of method and content of four modern dictionary written to Arabic from Arabic
- Tez No: 302266
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez, giriş bölümü ve iki bölümden oluşmakta olup giriş bölümünde sözlükçülükle ilgili genel bir bilgi verilmiş ve Araplarda sözlük çalışmalarının başlangıcından günümüze sözlük hazırlama yöntemleri ve önemli sözlüklere kısaca değinilmiştir.Birinci bölümde tezimizin ana konusu olan dört sözlüğün hazırlanma süreci, amacı ve yöntemiyle sözlüklerin önemli özelliklerine yer verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde ise bu sözlüklerde bulunan kelimeler, başlıklar altında alanlarına göre yöntem ve içerik açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, general information has been given about lexicography. The methods that are used for the preparation of dictionary from the begining studies in Arabs to present studies and important words have been briefly touched on.In the first chapter, the preparation part, aim and methods of four dictionaries which are the main subject of our thesis and words? special features have been given place.In the second chapter, the words in these dictionaries have been evaluated under the headings according to their techniques and contents.