Kuantum vektörlerin toplanması ve diferansiyel geometrisi
The addition of quantum vectors and it's differential geometry
- Tez No: 302585
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, iki kuantum vektörün toplamı göz önüne alınmış ve toplam vektörün bir kuantum vektör olması için gerekli şartlar araştırılmıştır. Elde edilen yapının bir Hopf cebiri yapısına sahip olduğu gösterilmiştir. Daha sonra, bu yapının diferansiyel geometrisi kurulmuştur. Son olarak, elde edilen yapılar, uygun bir ?- matrisi verilerek, tekrar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the addition of two quantum vectors was considered and the necessary conditions were investigated for the addition to be a quantum vector. It?s shown that the obtained structure has a Hopf algebra structure. After then, differential geometry of this structure was set up. Finally, the obtained structures were introduced again with a convenient ?-matrix.