İkinci mertebeden bir dinamik sistemin salınımının önlenmesi için giriş şekillendirici kontrol sistemi geliştirme
Development of input shaping control system to prevent a second order system?s vibration
  1. Tez No: 302634
  2. Yazar: SİNAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SUNAY GÜRLEYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dinamik sistemler, hareketleri sonucunda genellikle büyük miktarlarda titreşim üretirler. Bu durum sistem güvenilirliğini ve çalışma performansını olumsuz olarak etkilemektedir. Dinamik sistemlerin kontrolü için açık ve kapalı çevrim birçok denetim yöntemi vardır. Geri beslemeli kapalı çevrim denetim sistemleri, kontrol edilen sistem çıkışına bağlı olduğu için oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Ancak uygulamada geri besleme bilgisinin rahatlıkla alınamadığı birçok alan mevcuttur. Bu sorunun çözümüne yönelik bir açık çevrim denetim sistemi olan, giriş şekillendirme yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemin kapalı çevrim kontrol sistemlerine göre en büyük avantajı, sistem çıkışından alınan geri besleme işaretine ihtiyaç duymamasıdır.Bu çalışmada dinamik sistemlerin salınımlarının önlenmesine yönelik giriş şekillendirici kontrol sisteminin geliştirilmesi ve sisteme uygulanması amaçlanmıştır. Bunun yanında kontrolün gerçek zamanlı olarak sisteme uygulanması da hedeflenmiştir.Bu amaçlara ulaşabilmek için yatay doğrultuda hareket edebilen bir vinç düzeneği tasarlanmıştır. Tasarlanan kontrol yöntemleri, deneysel düzeneği kontrol etmek için kullanılmıştır. Yapılan analiz ve deneysel çalışmalar sonucunda, giriş şekillendirme tekniğinin sistem salınımlarının önlenmesinde etkin bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Ayrıca kontrol gerçek zamanlı olarak tasarlanıp sisteme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic systems produce large amounts of residual vibration at the end of their motions. This badly affects system reliability and working performance. There are many feedback and feedforward controlling methods to control dynamic systems. Feedback control systems have a common usage area in terms of able to control the system using output information. However in practice, there are many application areas where feedback information could not use easily. Input shaping method as a feedforward control system is developed to solve this problem. The main advantage of the method respect to feedback control systems is no need the feedback sign which is taken from output of the system.This study purposes develop an input shaper control system which reduces the oscillation of a dynamical system. In addition, control is aimed to apply to the system in real time.For this purpose, it?s designed a crane setup which can move at x-axis. Designed control systems are applied to the experimental setup. At the end of analysis, it is shown that input shaping technique can be use to prevent system oscillations. In addition, it is given that how the control can design and apply in real time.