Bazı lactobacıllus cinsi bakterilerin sodyum benzoat'a karşı dirençliliklerinin belirlenmesi ve bazı probiyotik özelliklerinin araştırılması
Resistances some of lactobacillus bacteria on sodium benzoate and determination some of their probiotic properties
- Tez No: 302662
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 ve Lactobacillus plantarum DSM 20246 suşlarının hücre gelişimi, antimikrobiyal aktivite, agregasyon, EPS üretimi ve toplam hücresel protein miktarı üzerine, bir gıda katkı maddesi olan, sodyum benzoatın etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Sodyum benzoatın (0,05- 90 mg/ml) arasında farklı konsantrasyonları kullanılarak suşların bu maddeye karşı minimal inhibisyon konsantrasyon (MİK) düzeyleri belirlenmiştir. Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 suşunda bu değer 30 mg/ml olarak belirlenirken, Lactobacillus plantarum DSM 20246 suşunda 90 mg/ml olarak bulunmuştur. Genellikle her iki bakterinin sodyum benzoata karşı dirençli oldukları gözlenmiştir. Ayrıca, her iki suşun da yüksek miktarda asit ürettikleri tespit edilmiştir.Laktobasillus bakterilerinin E. coli ATCC 35218, E. coli O157:H7, S. aureus ATCC 25923, S. enteritidis ATCC 13076, Bacillus cereus RSKK 803, Micrococcus luteus NRLL B-4375 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 suşlarına karşı yüksek inhibisyon etki gösterdikleri tespit edilmiştir. Bu bakterilerin L. monocytogenes ATCC 7644 üzerinde antimikrobiyal aktivitelerinin olmadığı gözlenmiştir. Genel olarak Lactobacillus plantarum DSM 20246 suşunun sodyum benzoat direncinin, Lactobaciluus acidophilus ATCC 4356 suşundan daha fazla olduğu bulunmuştur. En yüksek (69,6 mg/L) EPS üretimi Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 suşunda (2,5 mg/ml) sodyum benzoat içeren besi ortamında tespit edilirken, bu değer Lactobacillus DSM 20246 suşunda (2,5 mg/ml) sodyum benzoatlı ortamda (58,7 mg/L) en yüksek EPS üretimi ile belirlenmiştir. Bu değerler bakterilerin kontrol besi ortamında sırası ile 54,7 ve 51,9 (mg/L) olarak bulunmuştur. Çalışmada sodyum benzoat konsantrasyonunun artışına bağlı olarak bakterilerin EPS üretimi ve hücresel protein miktarlarının azaldığı bulunmuştur. Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 ve Lactobacillus plantarum DSM 20246 suşlarının otoagregasyonlarının %28-55 arasında değiştiği belirlenmiştir. Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 suşunun test bakterilerine karşı koagregasyonu kontrol besi ortamında %7,5-48,1, %0,1'lik sodyum benzoatlı ortamda ise %7,5-28,7 olarak tespit edilirken, Lactobacillus plantarum DSM 20246 suşunun test bakterilerine karşı koagregasyonu, kontrol besi ortamında %3,2-58,3, %0,1'lik sodyum benzoatlı ortamda ise %5,0-29,2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, strains of Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 and Lactobacillus plantarum DSM 20246 were used. The effect of sodium benzoate on the cell growths, antimicrobial activity, aggregation, total amount of cellular protein and EPS production by the cultures were investigated. By using the different concentrations (0,05-90 mg/ml) sodium benzoate the minimal inhibition concentration (MIC) levels of the cultures were determined. The (MIC) levels of Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 and Lactobacillus plantarum DSM 20246 cultures were 30 mg/ml and 90 mg/ml of sodium benzoate respectively. In general both cultures have showed agreat resistances to sodium benzoate. Also, both cultures produced high amount of acid.Laktobacillus strains have showed high antimicrobial activities on tested bacteria E. coli ATCC 35218, E. coli O157: H7, S. aureus ATCC 25923, S. enteritidis ATCC 13076, Bacillus cereus RSKK 803, Micrococcus luteus NRLL B- 4375 and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853. L. monocytogenes ATCC 7644 strain was not inhibited by Lactobacillus strains.The highest (69.6 mg / L) EPS production by Lactobacillus acidophilus ATCC 4356 strain were determined in the medium containing (2.5 mg / ml) of sodium benzoate. The hight amount (58.7 mg / L) EPS production by the culture Lactobacillus plantarum DSM 20246 were obtained in the medium containing (2.5 mg / ml) of sodium benzoate. The EPS production by the cultures in controlled medium were 54.7 and 51.9 (mg/L) respectiviely. In the study, it is found that EPS production and cellular protein amounts of the bacteria decreased by the increasing concentration of sodium benzoate. Both strains have showed high autoaggregation (28-55%) and coaggregation (3.2-58.3 %) activities.