Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan prematürelere dinletilen Türk müziğinin prematürelerin stres belirtileri, büyüme, oksijen saturasyon düzeyi üzerine etkisi
Influence of Turkish music on stress symptoms, growth and oxygen saturation level of the premature babies at neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 302709
  2. Yazar: DİLER (AYDIN) İMSEYTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde uygulanan bakım sırasındaki Türk müziği dinletisinin preterm bebeklerin büyüme (kilo, boy, baş çevresi), stres belirtileri, oksijen saturasyonu, kalp tepe atımı, solunum değeri ile hastanede kalış süresine etkilerini belirlemek amacıyla deneysel tipte planlandı.Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Yenidoğan Özel Bakım Ünitesinde Aralık 2009-Mart 2011 tarihleri arasında 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 preterm bebekle gerçekleştirildi. İlk 24 saati stabil, entübe olmadan geçiren vakalar seçim kriterleri doğrultusunda değerlendirilip ailelerinden ?Bilgilendirilmiş Onam Formu? doğrultusunda yazılı izinleri alındı ve ?Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu? dolduruldu. Deney grubundaki bebeklerin küvözüne müzik sistemi kuruldu ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde hemşirelerin gün içinde verdiği bakımlardan biri seçilerek (öğleden sonra verilen en uzun süreli bakım) servis hemşireleri tarafından pretermlere bakım sırasında her gün 30 dakika süre ile Türk müziği dinletildi. Bakım öncesi ve 30. dk'da gözlenen stres belirtileri, oksijen saturasyonu, kalp tepe atımı ile solunum değerleri Hasta Takip Formuna kaydedildi.Deney ve kontrol grubundaki bebeklerin büyüme değerleri, hastanede kalış süreleri, oksijen saturasyon düzeyi değerleri ve stres düzeylerinde anlamlı azalma gözlenmedi. Kalp tepe atımı ve solunum değerlerinin ise normal sınırlar içinde kaldığı gözlendi. Sonuç olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan preterm bebeklere dinletilen Türk müziğinin preterm bebeklerin, kalp tepe atımı ve solunum değerleri açısından istatiksel yönden anlamlılık göstermediği, hipotezlerimiz doğrultusunda normal sınırlar içinde kaldığı, ancak büyümeleri ve stres davranışları üzerine etkili olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was planned as an experimental study to determine influence of Turkish music on growth (weight, height, and head circumference), stress symptoms, oxygen saturation, peak heart rate, respiratory values and the hospitalization periods of the preterm babies during the intensive care they received at the neonatal intensive care units.The study was conducted with 60 preterm babies, experimental group of 30 babies and control group of 30 babies, at the Neonatal Intensive Care Unit and Neonatal Special Care Unit of Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty, Pediatrics Department between December 2009 and March 2011. The babies, who spent the first 24 hours in stability and without intubation, were assessed according to the selection criteria, the written consent was received from the families in line with the ?Informed Consent Form? and the ?Informative Forms for Babies? were completed. Musical system was installed inside the incubators of the babies in the experimental group, and Turkish music was listened to the preterm babies for 30 minutes by the service nurses by selecting a care program (the longest care in the afternoon) given during the day at the Neonatal Intensive Care Unit. The precare and 30th-minute stress symptoms, oxygen saturation, peak heart rates and respiration values of the babies were recorded in the Patient Follow-up Form.There was no significant decrease in growth values, hospitalization periods, oxygen saturation levels and stress levels of the babies in the experimental group and the control group. It was observed that the peak heart rates and respiration values remained within the normal limits. In conclusion, it was determined that the Turkish music listened to the preterm babies at the neonatal intensive care unit helped to keep the peak heart rates and respiration values within the normal limits, and it had no influence on their growth and stress behaviors.