Ergenlerde uyku davranışı ve etkileyen faktörler
Sleep behaviour of adolescents and the factors affecting it
  1. Tez No: 302710
  2. Yazar: BEGÜM DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, orta ve geç ergenlerde uyku davranışı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma tipinde Mayıs 2010-Aralık 2010 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini; İstanbul ili, Şişli ilçesine bağlı dört lisede öğrenim gören 354 ergen oluşturdu. Araştırma verileri, anket formu, Beck Depresyon Envanteri ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare ve Spearman's Korelasyon Analizi testleri kullanıldı.Araştırmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 16,90±1,21 yıl olup, % 57,6'sı erkek, % 42,4'ü kızdır. Ergenlerin % 4'ü aşırı kiloludur. Ergenler, günde ortalama 2,72±2,02 saat internet kullanmakta ve günde ortalama 2,18±1,41 saat T.V izlemektedir. Ergenlerin % 58,2'si depresif belirti göstermezken, % 6,2'si ağır depresif belirti göstermektedir. Ergenlerin % 61,6'sı iyi uyku kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted from May 2010 from December 2010 in a defining and correlated manner with the aim of detecting sleep behaviour of middle age or older adolescents and the factors affecting it. The sample of the study consisted of 354 adolescents who received education at four high schools in Sisli, Istanbul. Study data were collected by means of a survey form, Beck Depression Inventory and Pittsburgh Sleep Quality Scale. Data evaluation was carried out using the Chi-Square and Spearman?s Correlation Analysis tests.The mean age of the adolescents involved in the research is 16,90±1,21 years; 57,6 % are male and 42,4 % are female. 4 % of the adolescents are overweight. The adolescents use the ınternet for 2,72±2,01 hours and watch T.V for 2,18±1,41 hours in average per day. 58,2 % of the adolescents do not display any symptoms of depression while 6,2 % display heavy depressive symptoms. 61,6 % of the adolescents have good sleep quality.