Yöneticilerin sorumluluk sigortası
Directors' and officers' liability insurance
- Tez No: 302736
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Yöneticilerin sorumluluk sigortası, günümüzde yaygın olan şekli ile 1930'larda ABD'de uygulanmaya başlamıştır. Gelişimini söz konusu ülke sigorta piyasasının etkisinde sürdürse de, kısa süre de Kıta Avrupası hukuk sisteminin hakim olduğu ülkelerde de yoğun şekilde uygulanmaya başlamıştır. Türkiye'de, sigorta sektöründeki uzmanlar dışında, henüz pek de fazla tanınmayan söz konusu sigorta türüne, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 361. maddesi ile eksik de olsa değinilmiş ve madde gerekçesindeki ifade ile uygulanmasına yönelik ilk çekingen adım atılmıştır.Yöneticilerin sorumluluk sigortası, anonim şirket ya da bağlı (yavru) şirketi tarafından, esasen yöneticilerin tümü lehine iç ilişkide şirketin kendisine ve dış ilişkide üçüncü kişilere karşı söz konusu olan kusura dayalı sınırsız kişisel sorumluluklarından doğan risk bakımından sigorta himayesi sağlamak için yaptırılır.Yöneticilerin sorumluluk sigortası talep esaslı olarak akdedilmektedir. Yöneticilerin sorumluluk sigortasında temel içerik, üçüncü kişilerin sigortalının organ faaliyetlerinden kaynaklanan haksız taleplerine karşı koyma ve bilhassa haklı taleplerin tatmini hususlarında yöneticiye himaye sağlanmasıdır.Yöneticilerin sorumluluk sigortasının konusunu, sigortalının yönetim faaliyetini yerine getirirken işlemiş olduğu bir yükümlülük ihlali nedeniyle özel hukuk içerikli sorumluluk hükümleri temelinde yalın bir malvarlığı zararı için 3. kişi tarafından ileri sürülen tazminat talebi oluşturur. D&O poliçesi kapsamında bir malvarlığı zararının korunabilmesi için yöneticinin ?yönetici? sıfatı ile işlenmiş bir yükümlülüğün ihlalinden kaynaklanması gerekmektedir.Bu çalışmada, anonim şirket yöneticilerinin sorumluluk sigortasına ilişkin olarak kapsamlı bir genel bakış sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the form of which is currently applied, directors? and officers liability insurance (D&O insurance) was introduced to the insurance market in the United States (US) in 1930?s. Whilst D&O insurance has resumed its progress in the US, in a short time, jurisdictions within continental law system have commenced applying this type of insurance extensively. From the Turkish law perspective, D&O insurance is not well known except for the experts in insurance market. On the other hand, the Turkish Commercial Act No. 6102, which is entering into force on 1st of July, 2012, refers to the insurance type concerned albeit in a narrow content; and in wording of the recital of Act No.6102, takes the first but hesitant step towards application of D&O insurance policies.D&O insurance is contracted as claims made policies. The main purpose of D&O policy is to withstand unjust claims of third parties arising from the insured?s actions as an organ of a company and particularly, to indemnify directors and officers regarding justifiable claims.The subject of D&O insurance is a claim for compensation of third party in civil law with respect to naked property damage resulted from infringement of duties of insured in the course of operational activities. In order to indemnify a property loss under D&O policy, the loss shall derive from infringement of duties in the capacity of a director or officer.This study attempts to provide a comprehensive analysis as to liability insurance of directors and officers of incorporations.