Şirket birleşmelerinde alacaklıların korunması
Protection of creditors in mergers and acquisitions
- Tez No: 302737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ÖZKORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Şirketlerin birleşmesi ekonomik gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler nedeniyle çok sık karşılaşılan bir yeniden yapılanma modelidir.Birleşme sadece birleşmeye katılan şirketlerin tüzel kişiliklerini ilgilendiren bir süreç olmadığından birleşmeden etkilenebilecek olan ortakların, şirketlerin alacaklılarının, işçilerin ve özel hak sahiplerinin korunmasını, sağlıklı ve kolay bir birleşmenin gerçekleşmesi için mevzuatta birleşme konusunda düzenlemeler yapılmaktadır.Tez kapsamında ise şirketlerin birleşmesi neticesinde etkilenecek olan menfaat sahiplerinden şirket alacaklıları ve şirket alacaklılarının korunması incelenmektedir.Bu kapsamda inceleme yapılırken öncelikli olarak birleşme kavramı ve birleşmeye hâkim olan ilkeler irdelenmeli, daha sonra şirketlerden alacaklı olabilecek gruplar tespit edilmelidir.Şirketlerden alacaklı olanların tespiti yapılırken sadece özel hukuktan kaynaklanan hukuki ilişkiler nedeniyle alacaklı olanlar değil, aynı zamanda şirketin hukuki ilişkileri nedeniyle ortaya çıkan kamu alacaklılarının da incelenmesi yerinde olacaktır.Bu tespitler tamamlandıktan sonra ise bu alacaklıların birleşmede korunması için düzenlenmiş olan koruma yolları irdelenmelidir.Alacaklıları koruyan düzenlemeler incelenirken, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için temelleri Ludwig Raiser'e dayanan ve ilk defa Karsten Schmidt tarafından ileri sürülmüş olan bireysel koruma ve kurumsal koruma ayrımı dikkate alınmalıdır. Bireysel koruma yoluyla alacaklıların korunmasında şirket alacaklısının bir talepte bulunması gerekmekte olup, korumadan sadece talepte bulunan alacaklı yararlanabilecektir. Kurumsal koruma yoluyla birleşmede ise alacaklılara bir talepte bulunma hakkı tanınmamakta, alacaklıların korunmasına yönelik olarak şirkete bir takım yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Birleşmede alacaklıların korunmasına ilişkin düzenlemelerin bu ayrım gözetilerek yapılması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Merger activities are frequent restructure models due to economic and tecnical developments.As the merger activity is not the only process concerning the legal personalities of participating companies, arrangements have been made on merger and acquisition legislation to protect partners, creditor, employees and private right holders that shall be affected by the merger and to carry out a healhty and easy merger.Cerditors who are considered as beneficiaries that are effected as a result of a merger activity are evaluated within the framework of the thesis.While making an evaluation within this scope; primarily, the notion of merger and the prevailing principles of merger should be examined; then, the groups that might be creditors of the companies should be determined.While determining the creditors from the companies, it would be more appropiate to examine not only creditors caused by legal affairs from private law but also public creditors caused by company?s legal affairs.After completion of these determinations, the protection ways that are regulated to preserve the rights? of the creditors in case of merger should be examined.The seperation of individual protection and corporate protection, which is based on Ludwing Raiser ans is suggested by Karsten Schmidt for the first time, should be taken into consideration to understand the subject perfectly while analysing the regulations concerning protection of creditor. Within the context of protection of creditors by means of individual protection, creditor is required to raise a claim and only the crditor that raised a claim could benefit from the protection. Within the context of corporate protection by means of merger, a right to raise a claim isn?t recognized to crditors and they have to discharge obligations concerning protection of creditors. The regulations regarding the protection of creditors shall be made by considering this seperation.