Yönetici sorumluluk sigortası'nın türk ticaret kanunu kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of directors and officers' liability insurance under turkish commercial code
  1. Tez No: 749120
  2. Yazar: SEVGİ AYDOST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (“TTK”) ile, Yönetim Kurulu'nun ve yöneticilerin fonksiyonu, görevleri ve üstlendikleri sorumluluklar artmıştır. Böylece, yöneticinin artan sorumlulukları ve sorumluluğun doğurduğu sonuçlar, TTK'nın önemli başlıklarından biri haline gelmiştir. Özellikle büyük hacimli şirketler açısından yetkin bir yöneticinin varlığı aranmaya başlanmış, bu durum ise yöneticilerin ve şirketlerin sorumluluklarını teminat altına alma ihtiyacına yol açmıştır. Bu çalışmada, yöneticilerin yaptıkları iş, işlem ve eylemler nedeniyle, parçası oldukları tüzel kişiliğe, tüzel kişiliğin pay sahiplerine veya üçüncü kişilere karşı doğabilecek sorumluluklarının teminat altına alınması işlevini gören yönetici sorumluluk sigortalarının, TTK ve ilgili mevzuat uyarınca değerlendirilmesinin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the Turkish Commercial Code no. 6102 (“TCC”), the functions, duties and responsibilities of the Board of Directors and directors have increased. Thus, increasing responsibilities of directors and consequences of such responsibilities have become one of the important headings of the TCC. Especially in terms of large-volume companies, the presence of a competent manager has started to be sought, which has led to the need for directors and companies to secure these responsibilities. In this study, it is aimed to evaluate the directors' and officers' liability insurances, the function of which is to provide coverage for the responsibilities of directors due to their actions, transactions and acts, against legal entities that they are a part of, shareholders of legal entities or third parties, in accordance with the TCC and relevant legislation.