İktisadi kalkınmanın finansmanında vergilendirmenin önemi ve değerlendirilmesi
Importance of taxes in financing economic development
- Tez No: 302740
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu, ekonomik kalkınmadır. Bu ülkeler fakirlik kısır döngüsü içinde sermaye birikintisi yaratacak tasarruf hacmine ulaşmaları için devlet ve vergi politikalarının önemi de bu noktada ortaya çıkar.Vergileme, ekonomik kalkınmanın finansmanda hem gerçekleştirdiği doğrudan katkılar hem de teşvik açısından yarattığı katkılar nedeniyle en önemli kaynaktır.. Ancak gelişmekte olan ülkelerde vergi yapısı bu ekonomilerin özelliklerini yansıttığı için vergi kapasiteleri ve vergi gayreti düşüktür. Kalkınmanın finansmanı için vergi gelirleri vazgeçilmezdir.Ancak 1980 sonrası arz yanlı ekonomik politikaların etkisiyle kalkınma yerine büyüme, vergiler yerine borçlanma tercih edilmesiyle birlikte vergiler ve kalkınma ihmal edilmiştir. Bu nedenle özellikle gelişmekte olan ülkelerde kalkınmanın gerçekleştirilememesi önemli bir sorun olarak kalmaya devam etmektedir.Türkiye'de kalkınmanın finansmanında vergilerin ne kadar kullanıldığı önem arz etmekle beraber üzerinde durulması gereken diğer bir konu da kamu kaynaklarının ne kadarının kalkınma için harcandığıdır.Çalışmamızın son bölümünde Türkiye'de 1980 sonrası uygulanan vergi politikaları ile iktisadi kalkınmanın finansmanı arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. İktisadi kalkınmanın finansmanında vergilendirmenin önemi ve Türkiye uygulamasının incelenmesi ve Türkiye'de temel olarak kalkınmanın finansmanında vergi politikaları incelenmekle birlikte kamu kaynaklarının ne kadarının kalkınma için kullanıldığı, Türk vergi sisteminde vergilemenin etkinliği ve küreselleşme süreci çerçevesinde kalkınmanın finansmanında vergilendirmenin önemi ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular ışığında öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic development is the greatest challenge faced by developing countries. In order for the developing countries to accumulate ?capital? in a vicious circle of poverty, the state and tax policies bear utmost significance.Taxation is one of the most important financial resources when it comes to the financing of economic development both because of its direct contributions and because of its benefits in terms of incentives. However, the tax structure of developing countries reflects the economic conditions in these countries; therefore, they have a low tax capacity and effort. Tax revenues are indispensable for the financing of development.Following 1980?s, supply-side economic policies have been preferred, paving the way for substitution of development with growth, taxation with borrowing. Taxes and development were neglected. The fact that development has not been realized in developing countries remains a significant problem.Although the share of taxes in the financing of development bears significance in Turkey, another point which is worth mentioning is the share of public resources allocated to the financing of development.The last part of this study deals with the relationship between post-1980 tax policies applied in Turkey and the financing of economic development. The significance of taxation in the financing of economic development is studied and the case in Turkey is examined. The role of tax policies in the financing of development in Turkey as well as the share of public resources used in the financing of development, the efficiency of taxation in Turkish Tax System and the significance of taxation in the financing of development are studied in detail.Recommendations are provided in the conclusion part taking into consideration the findings.