Ceza infaz kurumlarının ve denetimli serbestlik müdürlüklerinin suça sürüklenen çocukların toplumsallaşmasındaki rolü
Juvenile delinquent, penitentiary institutions, house of child training, probation, socialization, crime and deviance, control theory, rehabilitation programs
- Tez No: 405725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Suç ve çocuk kavramları birlikte kullanılmaması gereken kavramlar olmasına rağmen çocuğun anne ve babadan yeterli ebeveynlik desteği alamaması, eğitimini tamamlayamaması, yakın çevresinde suç işlemiş rol modellerin bulunması, madde bağımlısı olması, uygun olmayan işlerde çalışması gibi nedenlerle suça sürüklenebilmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde; suç ile ilgili teoriler biyolojik, psikolojik ve sosyolojik teoriler olmak üzere üç ayrı başlık altında detaylı incelenmiş, bu kapsamda sosyolojik teoriler, klasik teoriler, sosyal yapı teorileri, sosyal süreç teorileri, sosyal tepki teorileri ve kavramsal bütünleştirme teorileri olmak üzere beş başlıkta ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; çocukları suça yönelten onbir ayrı sosyo-kültürel neden hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; 628 suça sürüklenen çocuğa uygulanan“anket”, suça sürüklenen çocuklar, ceza infaz kurumlarında ve çocuk eğitimevlerinde görev yapan psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve öğretmenler ile çocuk hakimleri ile gerçekleştirilen“yarı yapılandırılmış görüşme”, son olarak İzmir Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yapılan“odak grup görüşmesi”sonucunda çocukları suça sürükleyen üç temel faktör belirlenmiştir. Bunlar; öfkenin kontrol edilememesi, arkadaş etkisi ve madde bağımlılığıdır. Bu temel faktörlere ilave olarak; ailede suç işleyen bireylerin bulunması, anne ve babanın eğitim düzeyinin düşük olması, ailenin gelir durumunun yetersiz bulunması da çocukları suça sürükleyen etkenler arasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları Genel Gerilim Teorisi, Kontrol Teorisi ve Etiketlenme Teorisi kapsamında açıklanmış ve bu konuda alınması gereken öneriler onaltı madde halinde sıralanmıştır. Bu çalışma; bir yandan suç sosyolojisine iyi bir kaynak oluşturması, diğer yandan çocukları suça sürükleyen bütün faktörleri sistematik açıdan ele alması, başka bir yandan ise“çocuk sosyolojisine”kaynak oluşturması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Although crime and juvenile are notions that are not supposed to be used side by side, juveniles can be pushed to crime due to lack of parental support, early school leaving, presence of role models that committed crimes in the immediate environment, drug addiction and working in inappropriate positions. In the first part of the study, the theories on crime are viewed in detail under three separatesub-headings; namely, biological, psychological, and sociological theories. In the second part of the study, detailed information is presented on eleven separate socio-cultural reasons pushing juveniles to crime. In the third part of the study, three main factors pushing juveniles to crime are established in accordance with the results of the“survey”conducted on 628 juvenile delinquents,“semi-structured interviews”carried out with the juvenile delinquents, psychologists working in the penitentiary institutions, teachers and juvenile judges and lastly“focus group discussion”performed in the İzmir Juvenile Closed Penitentiary Institution. These factors can be counted as uncontrolled anger, peer influence and drug addiction. In addition to these main factors, the role models in the family who have criminal records, undereducated parents, low income family are determined to be among the other factors pushing juveniles to crime. The results of the study are explained within the scope of the General Strain Theory, the Control Theory and the Labeling Theory. This study is of importance as being a good source of criminal sociology, systematically handling all the factors pushing juveniles to crime and constituting a source of child sociology.