Piyade Sınıfına Mahsus Dâhiliyye ve Seferiyyeden Mevâdd-i Mücmeleyi Hâvî Ma'lûmât ve Terbiye-i Askeriyye kitabının transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Piyade Sınıfına Mahsus Dâhiliyye ve Seferiyyeden Mevâdd-i Mücmeleyi Hâvî Ma?lûmât ve Terbiye-i Askeriyye book and review transcription
  1. Tez No: 302776
  2. Yazar: ABDULLAH BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AĞARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
İncelenen bu eser Hicri 1310 / Miladi 1894 yılına ait, Osmanlı imparatorluğunun askerî eğitim sistemi hakkında bilgiler içermektedir. 13 Bölümden oluşan eser, bir askerîn kışla yaşamından, askerî eğitimine kadar olan bir süreci ve bu süreç içerisinde uyulması gereken kuralları ayrıntılı olarak ele almaktadır. Çalışmada eserin transkripsiyonuna müteakip konu tasnifi ve tenkidi yapılarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca dönemin askerî alandaki ıslahatlarını tanımlayıcı özelliklerini taşıması açısından eser ayrı bir öneme haizdir. Yine eserin içine aldığı dönem gözönüne alındığında, ağırlıklı olarak askeri alanda ıslahat çalışmalarının yapıldığı görülmektedir. Özellikle Osmanlı ordusunun önemli bir bölümünü oluşturan Yeniçeri Ocağının bozulmaya başlaması dönemin Padişahlarını bu alanda ıslahat çalışmaları yapmaya sevk ettiği görülmektedir. Eserin transkriptinin yanı sıra yapılan araştırmanın sonucunda XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti ile Avrupalı Devletler arasındaki askeri gelişmişlik seviyesini değerlendirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This examined work, which is beloging to the year AH 1310/AD 1894 gives information about the system of Ottoman Empirement?s military education. This work has 13 part and it discussed from a soldier?s barracks life to military educational period and the rules in this period in detail. In this examination with the work?s transcription subsequent, it is tried to reach an result making classification and criticize. Also, with the angle of know the period?s military area?s reform and descriptive features, the work has an another importance. Again, when the period of this work?s time taken into account, it seen that, the mainly reforms are made in military area. Especially, when ?Janissary Corps? which generate a significant portion of Ottoman army, started to deteriorate, it seen that, the padishah?s of this period needed to make reform in this area. In addition to work?s transcription, at the result of the examination it is possible to evaluate military level of development between the Otoman Empire and European States in XIX century.