Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde kurulacak olan bilgisayar ağının tasarımı
  1. Tez No: 30283
  2. Yazar: DİLEK YARDIMSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde otomatize olma zorunluluğunu en çok hisseden kurumların başında üniversite hastaneleri gelmektedir. Sağlık hizmetinin yanısıra birer araştırma kurumu olan üniversite hastanelerinin çeşitli birimlerinde üreyen, akademik ve idari bilginin otomasyonu; birim bazında güçlü bilgisayarları ve dolayısıyla birimler arası bilgi alışverişini sağlayacak, güçlü ağ sistemlerini zorunlu kılmaktadır. Bu sistem, idari mekanizmaların işlerliğini ve yönetimin denetimini arttırmasının yanısıra, röntgen filmleri gibi görüntüsel bilginin ve akademik çalışmalara temel teşkil edecek veritabanlarının etkin bir biçimde paylaşımını da sağlamalıdır. Ayrıca yirmi dört saat güvenli bir şekilde çalışmalıdır. Bu çalışmada, böyle bir hastane otomasyonunun, donanımsal alt yapısını oluşturacak bir ağ modeli önerilmiştir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, the university hospitals have proper importance among the institutions which psrc©!ve necessity of having automatised. Automation of the academic and administrative information that is produced in different units of university hospitals where is done academic research in addition to health services, is obliged to set up suitable network systems to supply rnterdepertmant information dealings by each unit. This system also permit increasing administrative control mechanism and supply the effective sharing of database which will be fundamental to academic studies, visual knowledge such as X-ray films. In addition, this system must run 24 hours a day safely. In this case study, a network system model to automate a hospital has been suggested to constitute equipments infrastructure. 69