The direct and indirect effects of perfectionism and body related perceptions on dispositional flow in exercise setting
Mükemmeliyetçilik ve bedenle ilgili algıların egzersiz ortamında sürekli optimal performans duygu durumu üzerine doğrudan ve dolaylı etki̇leri̇
- Tez No: 399864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN KİRAZCI, PROF. DR. FEVZİYE HÜLYA AŞÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, egzersiz katılımcılarında sürekli optimal performans duygu durumu yordayıcılarını incelemektir. Bu çalışmada, kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkaları tarafından belirlenen mükemmeliyetçilik ve bedenle ilgili algıların ve bunların birleşiminin sürekli optimal performans duygu durumunu ne ölçüde yordadığı bir modelle test edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, en az 6 aydır düzenli egzersiz yapan 446 (216 kadın, yaş ortalaması 26.85, S = 6.60; 230 erkek, yaş ortalaması 24.40, S = 5.93) egzersiz katılımcısından oluşmuştur. Veri toplamak için Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Kendini Fiziksel Tanımlama Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Sürekli Optimal Performans Duygu Durumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, algılanan vücut yağının, algılanan görünüm ve sosyal görünüş kaygısının anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Algılanan vücut yağı, algılanan görünüm, sosyal görünüş kaygısı ve sürekli optimal performans duygu durumunun kendine yönelik mükemmeliyetçilik tarafından yordandığı görülmektedir. Ayrıca, başkaları tarafından belirlenen mükemmeliyetçiliğin, algılanan görünüm ve sosyal görünüş kaygısını anlamlı olarak yordadığı görülmektedir. Ancak bulgular, başkaları tarafından belirlenen mükemmeliyetçiliğin algılanan vücut yağı ve sürekli optimal performans duygu durumunu yordamadığını göstermiştir. Sonuç olarak, sürekli optimal performans duygu durumunun, kendine yönelik mükemmeliyetçilik, algılanan görünüm ve sosyal görünüş kaygısı tarafından yordandığı ve bu değişkenlerin sürekli optimal performans duygu durumundaki toplam varyansın % 21'ini açıkladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to test a model explaining exercise participants' dispositional flow with perfectionism (self-oriented and socially-prescribed perfectionism) and body related perceptions (perceived body fat, perceived appearance and social appearance anxiety) in the exercise setting. The sample of the study consisted of 446 exercise participants (216 female, Mage = 26.85, SD = 6.60; 230 male, Mage = 24.40, SD = 5.93) exercising regularly more than six months. Multidimensional Perfectionism Scale, Physical Self-Description Questionnaire, Social Appearance Anxiety Scale, and Dispositional Flow Scale were used for the data collection. Path analysis was run in order to examine the patterns of relationships among variables. The findings of the study revealed that perceived body fat was a significant predictor of perceived appearance and social appearance anxiety. The perceived body fat, perceived appearance, social appearance anxiety and dispositional flow were predicted by self-oriented perfectionism. In addition, socially-prescribed perfectionism significantly predicted perceived appearance and social appearance anxiety. However, findings revealed that socially-prescribed perfectionism did not predict perceived body fat and dispositional flow. Finally, the findings demonstrated that the dispositional flow was predicted by self-oriented perfectionism, perceived appearance, and social appearance anxiety, and these variables explained 21 % of the total variance in dispositional flow.