Sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek ile stresle başa çıkma tarzları ve umut düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Investigating the relationship between the styles of coping with stress of women in shelter homes and their perceived social support with their level of hope
- Tez No: 302884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek ile stresle başa çıkma tarzları ve umut düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmanın çalışma grubunu, 9 farklı ildeki 13 belediyenin sığınmaevinde kalan toplam 148 kadın oluşturmaktadır. Çalışma grubuna Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ), Umut Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir.Sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek düzeylerinin, stresle başa çıkma tarzlarının ve umut düzeylerinin eğitim durumuna ve sığınmaevinde kalma süresine göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi yapılmıştır. Sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek düzeylerinin, stresle başa çıkma tarzlarının ve umut düzeylerinin çalışma durumuna göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler için t-testi yapılmıştır. Sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek ile stresle başa çıkma tarzları; algıladıkları sosyal destek ile umut düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek düzeylerinin, stresle başa çıkma tarzlarının ve umut düzeylerinin eğitim durumu, çalışma durumu ve sığınmaevinde kalma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek ile stresle başa çıkma tarzları arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. ÇBASDÖ aile desteği alt boyutu ile SBTÖ kendine güvenli yaklaşım alt boyutu puanları arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu; ÇBASDÖ arkadaş desteği alt boyutu ile SBTÖ kendine güvenli yaklaşım alt boyutu ve sosyal destek arama yaklaşımı alt boyutu puanları arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu; ÇBASDÖ özel insan desteği alt boyutu ile SBTÖ sosyal destek arama yaklaşımı alt boyutu puanları arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sığınmaevinde kalan kadınların algıladıkları sosyal destek ile umut düzeyleri arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu; ÇBASDÖ aile destek alt boyutu ve arkadaş destek alt boyutu puanları ile umut düzeyi arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the relationship between the styles of coping with stress of women in shelter homes and their perceptions of social support with their level of hope.The study group of this research consists of 148 women living in 13 municipal shelter homes in 9 different provinces. The group is administered by Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Stress Coping Styles Scale (SCSS), Dispositional Hope Scale and the Personal Information Form, developed by the researcher. The datas were analyzed using SPSS programme.In order to determine whether there is significance difference between the pursued social support level, stress management styles and level of hope in terms of their education level and their duration of stay in shelter homes, One-Way Anova analyzes was conducted for independent samples. For this purpose, Independent Samples t-test was administered. In order to determine the perceived social support of women in shelter homes, their stress management styles, their perceived social support and their level of hope, Pearson Moment Correlation test was administered.As a result of the findings of this study, it has been found that there is no significance among the perceived social support status, their stress management style and their level of hope among the women in shelter homes in terms of their education levels, job status, and the duration of their stay in the shelter homes. There is little, positive and significant relationship between the perceived level of social support and stress management styles of women in shelter homes. The same finding accounts for the threshold value of MSPSS family support and SCSS behaving self confidently toward herself; and MSPSS friend support and SCSS behaving self confidently towards herself and the desire to look for social support. Finally, low level, positive and significant relationship between the threshold value of MSPSS special human support and SCSS the desire to look for social support. Low level, positive and significant relationship has been found among the pursued social support and stress management styles of the women in shelter homes and their level of hope; and also among the threshold value of MSPSS family support, friend support and level of hope.