Danışanların algıladıkları sosyal desteğin terapötik çalışma uyumunu yordama gücünün belirlenmesi
Determining the predictive power of clients' perceived social support on therapeutic working alliance
  1. Tez No: 302883
  2. Yazar: GÜLCE İŞLEGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, danışanların algıladıkları sosyal desteğin terapötik çalışma uyumunu yordamadaki rolünü incelemektir. Araştırma grubu yedi üniversitenin 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Eğitim Bilimleri Fakültesi ile Eğitim Fakültelerinin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programlarında okuyan 4. sınıf öğrencilerinin görüşme yaptığı 207 danışandan oluşmaktadır. Bu çalışma betimsel bir alan araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında danışanların bağlanma stillerinin de yordama gücüne bakılması planlanmıştır. Danışanlardan bu amaca yönelik veri toplanmıştır; fakat bağlanma stilleri ile terapötik çalışma uyumunun arasındaki ilişkinin doğrusal olmaması sebebiyle bağlanma stilleri veri seti analizden çıkarılmıştır. Veriler Terapötik Çalışma Uyumu Envanteri-Kısa Form'u, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve İlişki Ölçekleri Anketi ile elde edilmiştir. Algılanan sosyal desteğin terapötik çalışma uyumunu ne derece yordadığını ortaya koymak amacıyla ?Basit Doğrusal Regresyon Analizi? uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, danışanların çok boyutlu algıladığı sosyal desteğin, terapötik çalışma uyumuna ilişkin toplam varyansın %3'ünü açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the role of perceived social support of clients in predicting therapeutic working alliance. The research group consisted of 207 clients interviewed by the 4th year students in the Counseling and Guidance Department at the School of Education and Education Sciences. The research was designed as a descriptive field study. In this study, the predictive power of clients' attachment styles are also analyzed. The corresponding data for the analysis is collected from the clients; but the attachment styles data set was omitted during the analysis due to the nonlinear relationship between the attachment styles and therapeutic working alliance. The data was obtained through the Therapeutic Working Alliance Inventory-Short Form, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support and The Relationships Scales Questionnaire. ?Simple Linear Regression Analysis? was applied to quantify the effect of perceived social support on the therapeutic working alliance. The findings of the study show that the multi-dimensional perception of social support by the clients explains 3% of the total variance in the therapeutic working alliance.