Ergenlikten yetişkinliğe geçişte toplumsal katılım ve anababanın rolü
Social participation during transition from adolescence to adulthood and parent's role
  1. Tez No: 302909
  2. Yazar: AYŞENUR ATAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Toplumsal katılım gençlerin yaşamında insanlarla ve toplumla olan etkileşimi sağlaması ve kolaylaştırması açısından önemli bir role sahiptir. Katılım, bir toplumun ne kadar gelişmiş olduğunu gösterir. Bunun yanında bireyin yaşamında da önemli bir olumlu etkiye sahiptir (Sherrod, 2007). Bu karışık desenli kesitsel çalışma, gençlerin katılımlarını yaş ve cinsiyete göre incelemek ve aynı zamanda genci yer aldığı mikro sistem olan aile içinde ele alarak anne ve babanın katılım üzerindeki etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Bu amaçla AB 7. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen PIDOP-Processess Influencing Democratic Ownership and Participation (Demokratik İyelik ve Katılımı Etkileyen Süreçler) Projesi için hazırlanmış ve test edilmiş bir anket kullanılmıştır. Anket, 16-26 yaş aralığındaki 278 gence, 16-19; 20-22 ve 23-26 yaş kesitleri alınarak uygulanmıştır. Anket çalışmasından sonra, farklı cinsiyetleri ve yaş aralıklarını temsilen seçilen gençlerin anne ve babalarıyla 6 anne ve 6 baba olmak üzere toplamda 12 görüşme yapılmıştır. SPSS. 17 programında yapılan bağımsız örneklem t testi, tek yönlü Anova ve yüzde/frekans analizleri sonrasında gençlerin katılım açısından ele alınan alt boyutlar açısından, katılımda bulunulan yaşın, cinsiyete kıyasla daha fazla ilişkili bulunduğu görülmüştür. Anne ve babayla olan katılıma ilişkin paylaşıma bakıldığında babanın cinsiyet ve yaş farkı olmaksızın katılım konularında anneden daha bilgili ve yetkili görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu bulgularla, tematik analiz sonrasında anne ve babalarla olan görüşmelerden elde edilen bulgular birleştirildiğinde, anne ve babalarla olan paylaşımın gençlerin yaşam sorunlarının farklılaşması dolayısıyla yaşla beraber değiştiği görülmüştür. Annenin katılım konusuna yaklaşımı gencin yaşadığı sorunların çözümüyle ilişkili olarak değişirken, babanın gençlerin katılımından beklentisi daha çok kendi ailesine ve ülkesine yararlı olmaları yönündedir. Bu durumun kültürel etmenlerden kaynaklandığı ve bundan dolayı etki bakımından batı alanyazınındaki eşit anne-baba rolüyle çeliştiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social participation plays an important role in young people?s lives as it ensures and facilitates their interaction with people and society. Participation shows how much a society is developed. It also has a great positive impact on an individual?s life (Sherrod, 2007). This mixed designed cross-sectional study aims to understand the effect of mother and father roles on social participation, as parents seem to be the main source of influence on the daily life of young people. For this purpose a questionnaire, which was prepared and tested by the PIDOP (Processes Influencing Democratic Ownership and Participation) project, was used to measure different factors that could affect young people's social participation. 278 people aged between 16 and 26 (cross section age profiles are determined as 16-19; 20-22; 23-26 year-olds) participated in the study. Later on, 12 individual interviews were performed with 6 mothers and 6 fathers, representing every gender and age range. Independent samples t test, one way ANOVA and descriptive statistics were used in SPSS 17. packet program to analyze the data. As result, age variance has been found statistically significant in most of the sub dimensions that relate to social participation while gender has been found less important. Moreover, it was revealed that irrespective of age and gender of the young people, fathers are seen as more sophisticated and competent compared to mothers with regard to sharing about participation. These findings have integrated with the findings that were obtained from the thematic analyses of interviews with mothers and fathers. However, it has been observed that sharing with parents about participation changes as young people?s problems change with age. While a mother approaches her child?s participation to seek a solution for his/her problems, a father expects to see benefits by his child?s participation in terms of family and country. This result is thought to be caused by cultural structure, and thus is found to be different from Western literature that refers parents? equal roles in respect to source of influence.