Kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ve analizi: Bir örnek uygulama
Accounting of quality costs and analysis: A case study
- Tez No: 302924
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ekonomik küreselleşme ile birlikte rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüzde, ürün ve hizmetlerin başarısını belirleyen en önemli kıstas kalite olmuştur. Bu nedenle birçok işletme kaliteye önem vermekte ve Toplam Kalite Yönetimi felsefesini benimsemektedirler. Bu felsefenin gereği gibi uygulanabilmesi ve dolayısıyla kalitenin ekonomik olarak sağlanabilmesi için de Toplam Kalite Yönetimi faaliyetlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Bu ölçümün yapılmasında kullanılan temel finansal kriter ise, işletmelerin çalışmalarını kalite üzerine yoğunlaştırmalarının bedeli olan kalite maliyetleridir. Bu maliyetler önleme maliyetleri, değerlendirme maliyetleri ve başarısızlık maliyetleri olarak sınıflandırılmaktadır.Kalite maliyetleri, gerek Toplam Kalite Felsefesi'nin yerleşmesinde gerekse rekabet avantajı sağlamada bu denli önemli olmasına rağmen, işletmelerin çoğu hala bu konuyu ihmal etmekte ve kalite maliyetlerini düzenli olarak raporlamamaktadır. Oysa yöneticilerin bu raporlara ve bilgilere ulaşması kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ile kolaylıkla mümkün olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda öncelikle toplam kalite yönetimi ve unsurlarına değinilmiş, sonrasında kalite maliyetleri ve sınıflandırılması üzerinde durulmuş, kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ayrıntılarıyla açıklandıktan sonra elde edilen maliyetlerin raporlanması ve analizi ile tezin teorik kısmı sonlandırılmış, ayrıca sağlık sektöründe uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important criteria determining the success of product and service has become quality in nowadays when competition is lived intensively along with economic globalization. Therefore, most of the companies give importance to the quality and adopt the philosophy of Total Quality Management. In order to apply this philosophy as required and so to the quality could be provided economically, it is necessary to measure Total Quality Management activities. The main financial criterion used to do this measurement is the cost of quality which is the worth of the companies? works concentration on quality. These costs are classified as the prevention costs, the appraisal costs and the failure costs.Although the cost of quality is such important both in the settlement of philosophy of Total Quality Management and providing advantage of competition, most of the companies disregard this subject and do not report the cost of quality regularly. But it is easily possible for managers to reach these reports and information by accounting the cost of quality. Therefore in this study, firstly it is referred to total quality management and its elements, then is pointed to the costs of quality and their classification, after explaining the accounting of the costs of quality with details, the theoretical part of the thesis is ended with reporting and analysing the obtained costs, and also an application study is carried out on health sector.