Entelektüel sermaye ve otel işletmelerinde uygulaması
Intellectual capital and practice at hotel businesses
- Tez No: 302925
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde işletmeler için maddi olan varlıkların yanında artık maddi olmayan varlıklar da önem kazanmaya başlamıştır. Entelektüel sermaye de bu maddi olmayan varlıkların içinde önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda ön plana çıkan bilgi ve teknoloji kullanımı ile birlikte entelektüel sermayeye sahip olmak işletmeler için daha önemli bir duruma gelmiştir. Entelektüel sermayeleri aracılığıyla bilgi ve teknoloji olarak gelişim gösteren işletmeler, sektörlerinde bunun avantajlarından yararlanırlar.Entelektüel sermaye soyut bir varlıktır ve bu nedenle ölçümü de zordur. Entelektüel sermayeyi işletme ve unsur bazında ölçen yöntemler aracılığıyla her ne kadar kesin ve net sonuçlar vermese de çeşitli ölçümler yapılması söz konusudur. Bu ölçüm sonuçlarıyla birlikte işletmelere avantaj sağlayan entelektüel sermayenin varlığı ve tutarı konusunda fikir edinilebilir.Ölçümü yapılarak varlığı ve tutarı tespit edilen entelektüel sermayenin bilinmesiyle birlikte işletmelerin gerçek değerleri de gerek işletme yöneticilerine gerekse işletme dışındaki kişilere ve tüm paydaşlara yansıtılmış olacaktır. Böylelikle işletmelerle ilgili değerlendirmeler ve bu değerlendirmelere göre alınan kararlar daha sağlıklı olabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, intangible assets such as tangible assets also started to come into prominence for businesses. Intellectual capital also plays an important role in intangible assets. In recent years, come to the fore with the use of knowledge and technology, intellectual capital has become more important for businesses to have.. Businesses show the development of knowledge and technologies through intellectual capital and take advantages of the sector.Intellectual capital is an intangible asset and therefore measure to difficult. How accurate and does not provide clear results in each, a variety of measurements are made via basis of element and business measuring methods of intellectual capital. Businesses take advantage of measuring results to obtain an idea of the presence and amount of intellectual capital.The actual value of businesses will be reflected to business managers, outside of the business and all shareholders with intellectual capital. Thus, assessments for businesses and according to these assessments the decisions taken may be more healthy.