Sermaye yapısı kararlarının firma değerine etkisi: Avrupa'daki turizm işletmeleri uygulaması
The effect of capital structure decisions on firm value: An application to tourism firms in Europe
- Tez No: 767594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Turizm, Finance, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, sermaye yapısı kararlarının firma değeri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca sermaye yapısı göstergesi olarak farklı düzeydeki borçlanma oranlarının firma değerine etkisinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Avrupa'da halka açık olarak faaliyet gösteren 44 otel işletmesinin 2013-2018 yılları faaliyet raporlarından elde edilen finansal veriler 264 gözlemde incelenmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen modellerde değişkenler olarak kısa vadeli yabancı kaynak, uzun vadeli yabancı kaynak, toplam borç oranları, firma büyüklüğü, likidite, kaldıraç oranları kullanılmıştır. Firma değeri göstergeleri olmak üzere Tobin Q Oranı ve Piyasa Değeri-Defter Değeri Oranı kullanılarak panel regresyon analizi uygulanmıştır. Firmaların sermaye yapısı kararları ile ilgili olarak çalışmanın önemli bulgularından biri, borç kullanımının firma değerine negatif ve anlamlı etkileri bulunduğu yönündedir. Çalışma sonunda otel işletmelerinin özellikle kısa vadeli borç kullanımının firma değeri üzerinde negatif ve anlamlı etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, tüm modellerde yaş değişkeninin firma değerine pozitif ve anlamlı etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç tarihsel derinliği ve bilgi birikimi olan tecrübeli işletmelerin daha yüksek değer üretebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of capital structure decisions on firm value are examined. In addition, it is aimed to determine the impact of different levels of debt ratios as a proxy of capital structure on firm value. Within the scope of the study, the financial data obtained from the 2013-2018 annual reports of 44 hotel businesses operating publicly in Europe were examined in 264 observations. In the models developed within the scope of the research, short-term liabilities, long-term liabilities, total debt ratios, firm size, liquidity and leverage ratios were used as variables. Panel regression analysis was applied by using Tobin Q Ratio and Market Value-Book Value Ratio as firm value indicators. One of the important findings of the study regarding the capital structure decisions of firms is that the use of debt has negative and significant effects on firm value. At the end of the study, it was concluded that the use of short-term debt by hotel businesses has negative and significant effects on firm value. In addition, it has been determined that the age variable has a positive and significant effect on the firm value in all models. This result shows that experienced businesses with historical depth and knowledge can produce higher value.