Avrasya jeopolitiğinde Türkiye'nin oynayacağı enerji köprüsü rolü
The role of Turkey's energy bridge in Eurasian geopolitics
  1. Tez No: 302940
  2. Yazar: EVREN KEMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Enerji, ulusların ekonomik, siyasi ve askeri gücünü belirleyen stratejik bir unsurdur. Özellikle petrol ve doğal gaz en çok kullanılan hakim enerji kaynaklarıdır.Enerji geçiş güzergahları içerisinde yer alan Türkiye, son yıllarda uluslararası piyasalara kesintisiz, çevresel olarak güvenli petrol ve doğal gaz taşınması ve ticari-bağımsız ihraç yollarının oluşturulması açısından stratejik bir önem kazanmıştır. Küresel enerji sistemi içinde jeopolitik konumundan dolayı önemi artan Türkiye, uluslararası toplumun dikkatini çekmeye başlamıştır.Gelecek 25 yıl içerisinde %60 oranında artması beklenen dünya enerji tüketiminin büyük bir bölümünün, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgeden karşılanacağı öngörülmektedir. Coğrafi konumu nedeniyle zengin enerji kaynaklarına sahip Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleri ile Avrupa arasında yer alan Türkiye, petrol ve doğal gaz taşımacılığında hem bir köprü hem de terminal özelliği taşımaktadır. Türkiye, geliştirilen petrol ve doğal gaz boru hattı projeleriyle, Avrupa ve dünya piyasalarına enerji arz güvenliği dahilinde petrol ve doğal gaz sunumu yapabilecektir.Proje halinde olan petrol ve doğal gaz iletim hatlarının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye, transit geçiş ücreti alarak elde edeceği ekonomik kazanımlarını ve politik gücünü daha da arttıracaktır. Böylece Avrasya bölgesinde istikrarın, barış ve huzurun sağlanmasına katkıda bulunarak, doğu ve batı ülkeleriyle ilişkilerini ve işbirliğini geliştirerek, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan enerji koridorunda ciddi anlamda söz sahibi bir ülke haline gelebilecektir
Özet (Çeviri)
Energy is a strategic factor in determining economic, political and military power of nations. Especially oil and natural gas are the most widely used dominating energy resources.In recent years,Turkey, located in energy transit routes , has gained a strategic importance because of continuous, environmentally safe oil and natural gas transportation to international markets and also in terms of the creation of a trade-independent export routes. Turkey has started to attract the attention of the international community because of the increasing importance of its geopolitical position in the global energy system.It is estimated that a large part of the world?s energy consumption which is expected to increase by 60% will be supplied from the region including Turkey within next 25 years. Turkey where is located between Europe and energy- rich Middle East and Central Asia countries has the characteristics of both a bridge and the terminal on transportation of oil and natural gas due to its geographical position. Turkey, with the projects developed about oil and natural gas pipeline will make oil and natural gas presentation to European countries and to the world markets in terms of energy supply security.With the completion of oil and natural gas transmission lines being project phase, Turkey will increase even more its' economic gains and political power which will obtain by taking the transit pass fee. Thus, contributing to ensure stability, peace and tranquility in Eurasian region with developing relations and cooperation upon eastern and western countries, it will become seriously an arbiter country on energy corridor linking Europe and Asia.