Anadolu Selçuklu vakıflarına birkaç örnek
A few cases for foundations of Anatolian Seljuk Empire
- Tez No: 302960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TUYSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türk Tarihinin en önemli devletlerinden biri olan Anadolu Selçuklu Devleti Türkler tarafından Anadolu' da kurulan ve on birinci yüzyılın sonlarından on üçüncü yüzyılın sonlarına kadar varlığını sürdüren bir devlettir. Uzun süren hâkimiyeti ve ortaya koyduğu ilim, kültür ve sanat eserleriyle Anadolu' nun Türk Yurdu olmasını sağlaması açısından Türkiye Tarihi için büyük önem arz etmektedir. Anadolu Selçuklu Devleti kurulduğu tarihten itibaren müesseseleşmeye başlamıştı. Müesseseleşme faaliyetleri ile birlikte ülkenin her yerinde vakıflar kurulmaya başlamıştı. Vakıflar sultanlar, devlet adamları ve ülkenin ileri gelen zenginleri tarafından kurulmuştur. Vakıflar bünyesinde birçok kurum barındırarak ülkenin güvenlik, imar, sağlık, eğitim ve ticari açıdan gelişmesine katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda ülkedeki ihtiyaç sahibi kimselerin ihtiyaçları karşılanarak refah seviyesi yükseltilmeye çalışılmıştır.Anadolu Selçuklu sultanlarından siyasi ve sosyal politikaları anlatılarak vakıfların da bu yönde gelişimi araştırmamızın temel konusunu oluşturmaktadır.Anahtar kelimeler; Vakıf, vakfiye, Anadolu Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Sultanları.
Özet (Çeviri)
Anatolian Seljuq Empire which is one of the most important government of Turkish History is a government that is founded by Turkish people in Anatolia and maintained its existence from the end of 11. century to the end of 13. century. With the long lasting domination, the wisdom, cultural and the artistic works , it is very important for Turkish History in terms of enabling the Anatolia to become the homeland of Turkish people. Since Anatolian Seljuq Empire has been founded, it started to be institutionalized. With institutionalization actions, charitable foundations has started to be established throughout the country. Charitable foundations has been established by the Sultans, statesmen and the leading rich people of the country. Charitable foundations have contributed the country in terms of safety, building, health, education, and commerce by consisting of many esatblishment inside. Also, the level of affluence is tried to be raised by satisfying the needs of the people in need.Mentioning the political and the social policies of the Sultans of Anatolian Seljuq Empire, the developement of charitable foundations from this aspect is a base for our investigation.Key words; Charitable foundation, act of foundation, Anatolian Seljuq Empire, The Sultans of Anatolian Seljuq Empire.