Kars-Akyaka'da tarihi ve arkeolojik araştırmalar
Historical and archaeologyical research in Kars-Akyaka
- Tez No: 302974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Anadolu, insanlık tarihinin en eski çağlarından itibaren yerleşme gören bir coğrafyadır. Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer alan Kars bölgesinde Paleolitik Çağ'dan itibaren yerleşme görülmektedir. Kars, Anadolu ile Kafkasları birbirine bağlayan jeopolitik bir öneme sahip olması nedeniyle, tarih boyunca sürekli elde edilmek istenen bir coğrafya olmuştur.Yüksek bir ülke olan bölge, büyük otlakları, sert iklim şartları sebebiyle yaygın geçim kaynağının tarih boyunca hayvancılık olmasına neden olmuştur. Eski Çağ'dan itibaren varlığı bilinen yer altı kaynakları, verimli otlakları ve bölgenin jeopolitik konumu, başta Urartu olmak üzere İskit, Kimmer gibi devletlerin seferlerine maruz kalmasına sebep olduğu görülmektedir.Bulunduğu konum için stratejik bir önem taşıyan ve çalışmamızın temelini oluşturan Kars-Akyaka İlçesi, İlin doğu ucunda, aynı zamanda ülkemizin doğu sınırının bir bölümünü oluşturmaktadır. Şimdiye kadar herhangi bir çalışma yapılmayan bölgede yaptığımız tüm çalışmalar bu bakımdan Akyaka'nın ve Kars'ın tarihi ve arkeolojisini aydınlatmada önemli bir basamak olacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Kars, Akyaka, Urartu, Kimmer, İskit.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been geography of settlement since from the old ages. Located at northeastern Anatolia, settlements are seen in Kars region since from the Paleolithic ages. Linking Anatolia and Caucasus, Kars has been an important place geopolitically, which makes it an attractive place to be obtained throughout the history.As a high country, livestock has been a common source of livelihood throughout the history in the region, due to its large pastures and harsh climatic conditions. Its underground resources, being known to be existent since from the old ages, fertile pastures and geopolitics, caused the region to be exposed to campaigns of states such as Urartians, Scythians and Cimmerians.Kars-Akyaka district, which is the subject of our work, has a strategic importance due to its location, and is located at the eastern end of the province while also being a part of eastern border of our country. Having no study being done in the region so far, all the work we have done will be an important step in illuminating the history and archeology of Kars and Akyaka.KEYWORDS: Kars, Akyaka, Urartians, Cimmerians, Scythians