Akyaka'da bulunup Kars Müzesi'ne getirilen yivli keramiklerin değerlendirilmesi
Researching of grooved ceramics found in Akyaka and brought to Kars Museum
  1. Tez No: 265779
  2. Yazar: AYHAN YARDİMCİEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Keramikler Urartu'nun da dâhil olduğu döneme kadar, Toplumların ve Yönetimlerin hakkında bilgi veren kültürel envanterlerdir.Bu tez çalışmasında temel amaç; tezde sunulan keramiklerin, tarihsel süreçleriyle birlikte incelenerek Kars Tarihi'ne katkı sunmaktır.Bu çalışma giriş ve sonuç kısımları hariç, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde Erken Demir Çağı, önceki ve sonraki süreçleriyle birlikte ele alınıp Asur vesikalarıyla açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde ise keramiklerin, tanımlamaları, çizimleri yapılarak katalogları hazırlanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Yiv, Bezeme, Çentik, Kazı Bezek, Erken Demir Çağı, Urartu.
Özet (Çeviri)
Ceramics are cultural inventories that inform us about the societies and administrations containing also the Urartian times.The basic aim of this thesis is: to contribute the history of Kars by examining the stonewares given in the thesis with their historical periods.The study consists of two section except for Introduction and Conclusion parts.In First Section, The Early Iron Age characterized by Grooved Ceramics, is tried to be explained with Asurian records in their early and latter processess.In Second Section, catalogs are prepared by making definition and analysis of Stonewares.KEY WORDS: Groov, Decorate, Notch, Incised Decorated, The Early Iron Age,Urartian,