Atatürk Dönemi Burdur milletvekilleri ve faaliyetleri
Burdur members of parliament during the Period of Atatürk and their actions
- Tez No: 302975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kurtuluş savaşından ağır yaralar almış olan bir milletin, yeniden kendi ayakları üzerinde duran güçlü bir devlet olma yolunda, yüce meclis çatısı altında atılan ilk adımları Burdur ilinin milletvekillerinin faaliyetlerine bakarak anlamaya çalışıyoruz. Atatürk döneminde burdur milletvekillerinin tüm faaliyetleri asıl kaynaktan faydalanılarak hazırlanmıştır.Tezin araştırma ve kaynak toplama aşamasında T.B.M.M. Zabıt ceridelerine, Atatürk dönemindeki Burdur milletvekillerinin Mazbatalarına ve özgeçmişlerine ulaşılmıştır. Zabıt cerideleri milletvekillerinin çalışmalarına göre, dönem, cilt ve sayfa numaralarına göre derlenmiştir. Ayrıca konumuzla ilgili süreli yayınlar, müracaat eserler, telif eserlerden faydalanılmıştır.Sonuç olarak ilk dört dönemde Burdur milletvekilli olarak meclis çalışmalarına katılan vekillerin meclis çalışmalarına aktif bir şekilde katıldıklarını görüyoruz. Araştırma konumuzu oluşturan milletvekillerinden İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy tanınmış kişiliğiyle öne çıkmaktadır. Ayrıca bu milletvekilleri içerisinde Mustafa Şeref Özkan'ın diğer vekillere nazaran daha aktif olduğunu görüyoruz.
Özet (Çeviri)
We are trying to understand the first steps of a nation which suffered severe injuries during the War of Independence, on the way to be a powerful state which can stand on its own feet, by looking over the activities of Burdur members of parliament in the Grand National Assembly. All of the activities of Burdur members of parliament during the term of Atatürk were prepared by examining the original source.During the phases of inquiry and source gathering, minutes of meetings of Grand National Assembly and official reports and biographies of Burdur members of parliament during the term of Atatürk were accessed. Minutes of meetings were classified according to members of parliament, term, volume and page numbers. Also periodicals, references and literary compositions on our subject were examined.As a result, we see that Burdur members of parliament took part actively in the workings of Assembly during the first four terms of Grand National Assembly. Mehmet Akif Ersoy, who is one of the members of parliament in this research and poet of the Turkish National Anthem, gets attention by his distinguished personality. Also, we see that Mustafa Şeref Özkan was more active than other members of parliament.