Avrupa Birliği'nde finansal entegrasyon: Bankacılık sektörü açısından bir değerlendirme
Financial integration in European Union: As assessment in terms of banking sectore
  1. Tez No: 303026
  2. Yazar: YOUNES GHOLİZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Avrupa ekonomisinin tarihi gelişim sürecinde, bankalar yoluyla sağlanan finansman büyük rol oynamıştır. AB için entegre olmuş bir bankacılık sektörünün oluşturulması, finansal piyasa entegrasyonunun ve tek para politikasının başarısı açısından zorunlu görünmektedir.Bankacılık sektöründe entegrasyon, AB ekonomik politikalarının başlıca hedeflerinden sayılmaktadır. Bu sektörde, entegrasyonun daha yüksek bir ekonomik büyüme için potansiyel yaratacak olan bir finansal gelişimi besleyeceği ve hızlandıracağı beklenmektedir. Ayrıca, bu sektörde daha yüksek düzeyde bir entegrasyonun gerçekleşmesi, kaynak tahsisinin daha etkin yapılmasına ve sermaye maliyetinin düşürülmesine katkı sağlayama yoluyla, ekonominin etkinliğini arttırması beklenmektedir. Bu da sonuç olarak, bankacılık sektöründe sürdürülebilir büyümenin, enflasyon yaratmadan gerçekleştirilmesini sağlayabilir. AB bankacılık sisteminin entegrasyonu, AB finansal piyasa entegrasyonunun ilerlemesi ve tamamlanabilmesinde en önemli rolü oynamaktadır.AB'de bankacılık sektöründe Entegrasyon düzeyi toptancı piyasalar altında yer alan para piyasalarında büyük ölçüde ilerlemiş, fakat perakende bankacılık piyasaları altında incelenen ve bankaların temel aracılık faaliyeti ile ilgili olan kredi piyasasında entegrasyon düzeyinin oldukça düşük olduğu görülmektedir. AB genelinde perakende bankacılık piyasası halen bölümlenmiş olarak kabul edilmektedir.Bu çalışmada öncelikle finansal entegrasyonun tanımı, avantajları, dezavantajları ve Birlik düzeyine finansal entegrasyonun oluşumu incelenmiştir. Daha sonra AB bankacılık sektörünün önemi ve AB mali sisteminde bankacılık sektörünün payı, AB'de bankacılık sektörü entegrasyonun ilerleme dönemleri, Avrupa Merkez Bankası tarafından AB bankacılık sektörüne uygulanan politikalarda etkinliğin sağlanması ele alınmıştır. Son olarak, bankalar arasında birleşme ve devralmalar, hedeflenen Avrupa finansal tek pazarının oluşumu, Avrupa mali sektörünün bankacılık sektörü ile yakın ilişkide olan sermaye piyasası işlemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the period of historical development of Europe, financement through banks played a major role. In order to form an integrated financial market and for the success of a single monetary policy; an equally integrated banking sector seems vital.Integration of the banking sectore is considered to be one of the most important aims of EU?s economic policies. In the sectore, it is believed that integration will reinforce and fasten a financial development wich will create a big potential for economic growth. Also with the help of this integration, resource allocation will be made efficiently and investment costs will be reduced, and these will help to strenghten the efficiency of the economy. And this will eventually help maintan a stable growth in the banking sector without causing inflation. The integration of the EU banking system plays a key role in the formation and progress of the integration of EU financial markets.The level of integration in the banking sectore of EU, is mostly higher in the monetary markets under wholesaler sectors and usually lower in the credit markets operating under retail banking sectors. Through EU, generally, fragmanted retail banking sectors are accepted.In this study, primarily description of financial integration, its advantages, dis advantages and the integration with the Union is summarised. Later, the importance of the EU banking sector, its share in the EU fiscal system, the proress of the integration of EU banking sector and the efficiency searches in the policies followed by Europe Central Bank are examined. Finally, mergers and take overs between banks, forming of Europe single market, and the close relationship through investment movements between Europe?s fiscal sector and banking sector are dealt with.