İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin özkavramları ile algılanan problem çözme düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the perceived problem-solving level and self-concept of secondary school students
- Tez No: 303059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin özkavramları ile algılanan problem çözme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Giriş, Kavramsal Çerçeve, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç Tartışma ve Öneriler şeklindedir.Araştırma, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 5 farklı ilköğretim okulunda öğrenim gören 397 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bu öğrencilerin 199'u kız, 198'i erkektir.Araştırmada öğrencilerin özkavramlarını ölçmek için Piers-Harris Çocuklar için Öz Kavramı Ölçeği, öğrencilerin algılanan problem çözme düzeylerinin belirlenmesi için Çocuklar için Problem Çözme Envanteri (Serin ve diğerleri, 2010), demografik özellikler için de araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Özkavram Ölçeği'nin 6 alt boyutu bulunmaktadır. Bu alt boyutlar; Kaygı, Popülerlik, Mutluluk ve Doyum, Konformite / Duruma Uyma, Zihinsel ve Fiziksel Görünüm'dür. Çocuklar için Problem Çözme Envanteri(ÇPÇE)'nin 3 alt boyutu bulunmaktadır. Bu alt boyutlar; Problem Çözme Becerisine Güven, Kaçınma, Özdenetim' dir. Araştırmada demografik özelliklerin yüzde ve frekans tabloları çıkarılmıştır. Ayrıca öğrencilerin özkavramları ve problem çözme düzeyleri test edilmiş, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının analizi yapılmış ve kendi aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16 programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde Özkavram Ölçeği alt boyutları ile Çocuklar için Problem Çözme Envanteri alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan Pearson Korelasyon Analizi sonucunda tüm alt boyutlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar ikinci kademe öğrencilerinin özkavramları ile algılanan problem çözme düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to analyse the relationship between the perceived problem-solving behaviours and self-concepts of secondary school students. The research consists of five sections. These are; Introduction, Conceptual Framework, Methods, Results and Explanation ,Conclusion Discussion and Recommendations.The research was carried out in 2011-2012 academic year on 397 students studying in 5 different primary school affiliated to İstanbul Sultanbeyli District Education Directorate. 199 female and 198 male students got involved in this research.In order to measure self-concepts of the students ,,Piers-Harris Children?s self-concept scale ; to determine the perceived problem-solving level of students, Problem-Solving Inventory for Children (Serin ve diğerleri, 2010) and also for demographic characteristics, Personal Information Form prepared by the researcher were used in this research.The Self Concept scale includes six dimensions; behavior, intellectual and school status, physical appearance and attributes, anxiety, popularity, happiness and satisfaction. Problem-Solving Inventory for Children has 3 sub-dimensions.These are ; `Problem-Solving Confidence, Avoidance ,Self-control.?The frequency tables and percentage of demographic characteristics were presented. Also, self-concepts and problem-solving level of the students were tested; analysis on whether those variables diversified or not was carried out according to demographic characteristics and the relationships among them were analysed. The acquired data were analysed and interpreted by SPSS16 program.As a result of Pearson?s Correlation Analysis that was done to determine the relationships between `Self-concept Scale? sub-dimensons and `Problem-Solving İnventory for Children? sub-dimensions a significant relationship was founded among all sub-dimensios in a positive way when the results of the research was evaluated.Results reveal there is a significant relationship in a positive way between Self-concepts Problem-solving level of the secondary school students.