Post Cold War era relations between Turkey and Syria
Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Suriye ilişkileri
- Tez No: 303067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışma Suriye ve Türkiye'nin 1991 ve 2009 yılları arasındaki ilişkilerini incelemektedir ve Suriye ve Türkiye ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrası dönemde nasıl bir düşüş ve nasıl bir yükseliş yaşadığını ortaya koymaktadır. 2000 sonrası dönemde Suriye ve Türkiye arasında yakınlaşma söz konusudur. Ancak 2009 yılında iki dost ülke görünümünde olan Türkiye ve Suriye Hatay, su ve terör konularında sürekli bir gerilim içinde olmuştur. Özellikle terör sorunu nedeniyle iki ülke 1990'lı yılların başlarından itibaren yoğun bir gerilim içine girmiş ve bu gerilim 1998 yılında savaşın eşiğine dek gelmiştir. 1998 yılı sonrasında Suriye'nin terör desteğini kesmiş ve iki ülke ilişkilerinde normalleşme gözlenmiştir. Suriye'de Beşar Esad'ın başa gelmesi ve Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara gelmesiyle ilişkilerde gözle görülür bir iyileşme olmuştur. 2009 yılına gelindiğinde iki ülke arasındaki ilişkiler vize kaldırmaya dek gelmiştir. Buna rağmen iki ülke ilişkilerindeki sorunlar net bir şekilde ortadan kaldırılmamıştır ancak görmezden gelinmektedir. Bu nedenle iki ülke için tam bir güven ortamı oluşamamıştır. Yine de 2009 yılında Türkiye ve Suriye birbirine hiç olmadığı kadar yakınlaşmıştır.Yöntem olarak literatür araştırması yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the relations between Syria and Turkey between 1991 and 2009 and puts forth how Syria and Turkey relations went down and increased after Cold War. In the period after 2000, there is a closeness in the relations of Syrian and Turkey. But, Turkey and Syria who looks as friends in 2009, were in tension about water, Hatay and terror. Especially they were in an intense tension because of terror issue. This tension came to the verge of war in 1998. After Adana Agreement signed in 1998, Syria stopped to support PKK and other terrorist organizations. We can say that the relations between Syria and Turkey normalized after Adana Agreement. When Bashar Al-Assad came to power in Syria and AKP in Turkey, the relations improved more. The good relations reached to abolishment of visas in 2009. Nevertheless, all the issues between parts haven?t been solved yet, but are shelved. So that a real confidence hasn?t been constituted yet. Nontheless, Turkey and Syria became closer than ever before in 2009.As method, literature research is used.