Değişik adeziv yapıştırma simanları ve uygulama protokollerinin, taklit edilmiş pulpa basıncı ve okluzal yüklemeler altında dentine bağlanma dayanımlarının incelenmesi
Influence of simulated pulpal pressure and mechanical load on microtensile bond strength of different adhesive cements and application methods
  1. Tez No: 303160
  2. Yazar: TANSU ERAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK HASANREİSOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmamızda, kendinden adeziv rezin esaslı bir yapıştırma simanı ve bununla birlikteuygulanan, adezyon mekanizmaları farklı iki bağlayıcı ajanın, dentine bağlanma performansı,geleneksel adeziv simantasyon tekniği uygulanan iki farklı bağlayıcı ajan/kompozit rezinyapıştırma sisteminin bağlanma dayanımı ile mikrogerilim bağlanma dayanımı testikullanılarak karşılaştırıldı. Ayrıca, taklit edilmiş pulpa basıncı ve mekanik yüklemenin busistemlerin mikrogerilim bağlanma dayanımları üzerine etkisi incelendi. Bu amaçla 75 adetçürüksüz insan dişinin orta-koronal okluzal dentin yüzeyleri kullanıldı.Hazırlanan dişler deney koşullarına göre, her birinde 25 diş olmak üzere üç gruba ayrıldı. İlkgrup kontrol grubu (K) olarak hazırlandı. İkinci gruptaki dişlere (PB) yapıştırma sırasındataklit edilmiş pulpa basıncı (20cm H2O) uygulandı. Simantasyon sonrasında mekanikyükleme yapılan dişler üçüncü grubu (MY) oluşturdu. Her bir çalışma grubu içindeki dişler,uygulanacak bağlayıcı ajan ve/veya yapıştırma simanı kombinasyonuna göre, her biri beşdişten oluşan beş alt gruba ayrıldı: 1. RelyX Unicem (RU) 2. RelyX Unicem + Clearfil SEBond (RUSE) 3. RelyX Unicem + Adper Single Bond Plus (RUSB) 4. Panavia F 2.0 +Clearfil SE Bond (PFSE), 5. RelyX ARC + Adper Single Bond Plus (RXSB). Daha öncehazırlanan kompozit bloklar, dişlere yukarıdaki protokollerden biri uygulanarak yapıştırıldı.Bağlanma dayanımları mikrogerilim bağlanma dayanımı testi ile değerlendirildi. Ayrıca,örneklerdeki başarısızlık şekilleri ışık mikroskobu altında incelenerek, koheziv (dentin, siman,kompozit restorasyon içinde), adeziv (kompozit-siman, siman-dentin arasında) veya karışık(koheziv+adeziv) olarak sınıflandırıldı.Kontrol grubunda, kendinden pürüzlendirme yapan SE ve tüm yüzeyi pürüzlendiren SBbağlayıcı ajanlarının, kendinden adeziv rezin siman RU'nun dentine bağlanma performansınıbelirgin olarak artırdığı saptandı. PB ve MY gruplarında, tüm uygulama protokollerinde,dentine bağlanma değerlerinde önemli düşüşler kaydedildi. Her iki grupta da RU öncesinde,dentin yüzeyine SE veya SB uygulanması, simanın dentine bağlanma değerlerinde bir farklılık oluşturmadı. Dentin tübüllerinin oryantasyonu, adeziv sistemlerin dentine bağlanmaperformansını kısmen etkiledi. Tüm deney gruplarında, dentin-yapıştırma simanı arasındaortaya çıkan adeziv kırılmalar, en sık rastlanan başarısızlık modelini oluşturdu.Bulgularımız bir bütün olarak değerlendirildiğinde; yeni geliştirilen adeziv sistemleringüvenilirliğini ve uzun süreli stabilitesini ortaya koymak için in vivo koşulları yansıtandeneysel çalımalara gereksinim olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, microtensile bond strengths of a self adhesive luting cement applied to dentinalone or in combination with two bonding agents having different adhesion strategies werecompared with those of two different bonding agent/composite luting cement systems appliedusing conventional adhesive cementation technology. Furhermore, effect of simulated pulpalpressure and mechanical loading on microtensile bond strength of these approaches wereinvestigated. For this purpose mid-coronal occlusal surfaces of 75 sound human molar teethwere used.Teeth were randomly divided into three groups according to different experimental conditionswith each group having 25 teeth. First group was selected as control. Simulated pulpalpressure was applied during cementation process (20cm H2O) in the second group (PB). Testsspecimens were subjected to mechanical loading after cementation procedure in the thirdgroup (MY). Each group was divided into five subgroups with five teeth each, according tothe bonding agent and/or luting cement combinations; 1. RelyX Unicem (RU) 2. RelyXUnicem + Clearfil SE Bond (RUSE) 3. RelyX Unicem + Adper Single Bond Plus (RUSB) 4.Panavia F 2.0 + Clearfil SE Bond (PFSE) 5. RelyX ARC + Adper Single Bond Plus (RXSB).Pre-built composite blocks were luted to the prepared teeth with one of these protocols. Bondstrengths were evaluated with microtensile bond strength test. Failure modes were analysedwith stereo microscope and classified as cohesive (in dentin, luting cement, composite resinrestoration), adhesive (between composite resin-luting cement, luting cement-dentin) or mix(cohesive+adhesive).In control group, application of self-etching SE and and etch-and-rinse SB bonding agentsbefore luting agent significantly increased the bond strength of self adhesive luting cementRU to dentin. In PB and MY groups significant decreases in bond strengths were recordedwith all bonding protocols. In both groups, pretreatment of dentin surfaces with SE and SBdid not improve the bond strength of RU. Orientation of dentin tubules affected the80performance of adhesive systems in some of the test groups. Adhesive failure between dentin-luting cement was the predominant failure mode in all the groups.It may be concluded that further researches, simulating the clinical situations should beperformed in order to reach consistent results about the reliability and long term durability ofrecently developed adhesive systems.