Yeni bazı oksazolidinon türevlerinin sentez, yapı aydınlatılması, antibakteriyel ve antifungal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, structure elucidation, antibacterial and antifungal activity evaluation of some novel oxazolidinone derivatives
  1. Tez No: 303167
  2. Yazar: EZGİ UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında 6 ara ürün, ve [4-(sübstitüebenziliden)-2-(sübstitüefenil)oksazol-5(4H)-on] yapısına sahip 3 bilinen 9 orijinal olmak üzere 12 sonuç ürün (E1-E12) sentezlenmiştir. E1-E3 türevlerinin sentezi, ticari hippürik asidin başlangıç maddesi olarak kullanıldığı tek basamaklı reaksiyonla gerçekleştirilmiştir. E4-E12 türevlerinin sentezi, ticari olarak satın alınan benzoik asit türevlerinin başlangıç maddesi olarak kullanıldığı üç basamaklı reaksiyonla gerçekleşmiştir. İlk olarak benzoik asit türevleri ilgili açilklorürlerine ardından hippürik asit türevlerine dönüştürülmüştür. Sonrasında da üçüncü basamak olarak halka siklizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu basamaklardan sonra saflaştırma yöntemleri uygulanmıştır.Sentezlenen bileşiklerin saflıkları İTK ve ergime noktası tayinleri ile yapılmıştır. Yapıların aydınlatılmasında 1H-NMR, 13C-NMR, Mass (ESI) ve Elementel analiz verileri ile kanıtlanmıştır. Analiz sonuçları tasarlanmış türevlerin istenen kimyasal yapıda olduklarını ve memnun edici saflıkta elde edildiklerini kanıtlar niteliktedir.Sentezlenen türevlerin antibakteriyel aktiviteleri in vitro ortamda E. coli ATC 25922, S. aureus ATC 25923, B. subtilis ATC 6633 ve MRSA ATC 43300'ya karşı, antifungal aktiviteleri ise C. albicans ATC 10231'a karşı değerlendirilmiştir. E2, E3, E4, E5, E6, E7 ve E11 bileşikleri flukonazol standardıyla karşılaştırılarak antifungal aktivite açısından test edilmiştir ve en iyi antifungal aktiviteyi 12,5 µg/mL MİK değeriyle metoksi grubu taşıyan E3 bileşiği göstermiştir. E2, E3, E4, E5, E6, E7 ve E11 ampisilin standardı kullanılarak E. coli, MRSA, S. aureus ve B. subtilis'e karşı antibakteriyel aktivite açısından değerlendirilmiş ve MİK değerleri 100 µg/mL'dir. E7 ve E11 bileşikleri S. aureus'a karşı bütün bileşikler arasında 25 µg/mL MİK değeri ile en iyi aktiviteyi sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 intermediates and 12 (E1-E12) compounds which analogs of [4-(substitutedbenzylidene)-2-(substitutedphenyl)oxazol-5(4H)-on] were synthesized. 9 out of 12 were original compounds. E1-E3 derivatives were synthesized with one step reaction by using hippuric acid as starting material. E4-E12 derivatives were synthesized with two reaction steps by using benzoic acid derivatives as starting material. Firstly; benzoic acid derivatives were converted to corresponding hippuric acid derivatives then cyclization reaction were occured as second steps. After these steps, purification procedures were applied.The purity of the compounds were controlled by TLC, elemental analyse methods and melting point determination. Structures were elucidated by 1H-NMR, 13C-NMR, and mass spectrometry (ESI method). These analysis results were accepted as evidences that desired compounds were obtained with satisfactory purities.The in vitro antibacterial activity of the synthesized compounds were evaluated against E. coli ATC 25922, S. aureus ATC 25923, B. subtilis ATC 6633 and MRSA ATC 43300 and antifungal activity was evaluated against C. albicans ATC 10231. E2, E3, E4, E5, E6, E7 and E11 displayed good activity when compared to fluconazole. The best antifungal activity was exhibited by E3 which bears a methoxy group with 12.5 µg/mL MIC value. E2, E3, E4, E5, E6, E7 and E11 showed antibacterial activity to ampicillin with 100 µg/mL MIC value against E. coli, S. aureus, MRSA and B. subtilis. E7 and E11 compounds exhibited better activity with 25 µg/mL MIC value against S. aureus among the synthesized compounds.