Toplumumuzda sürekli keser diş boyutlarının dental arktaki yer gereksinimi üzerindeki belirleyici rolü
Deterministic role of permanent incisor sizes on space requirement in dental arch in our population
- Tez No: 303187
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DURUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde, karışık dişlenme dönemi yer analizi için genellikle Moyers'in tahmin tablosu ile Tanaka-Johnston'un tahmin denklemi kullanılmaktadır. Ancak karışık dişlenme dönemi yer analizlerinde belirleyici faktör olan meziodistal kuron genişliğinin ırksal farklılıklardan etkilenmesi nedeniyle Kuzey Avrupalı bireyler için geliştirilmiş olan bu yöntemlerin farklı toplumlarda uygulanabilirliği şüpheyle karşılanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; sürekli dişlenme dönemindeki çocukların keser, kanin ve premolarlarının meziodistal kuron genişliklerini saptayarak toplumumuza ait referans değerlerini oluşturmak, Moyers ile Tanaka-Johnston yöntemlerinin Türk toplumuna uygulanabilirliğini değerlendirmek ve toplumumuza uygun bir tahmin denklemi oluşturmaktır.Çalışma kapsamına yaşları 12 ile 17 arasında değişen 40 erkek ve 40 kız çocuk alındı.Çalışmamızda; sürekli kanin ve premolarların ölçülen meziodistal kuron genişlikleri toplamının, Moyers'in tahmin tablosuna göre kızlarda alt çenede %35 ve %50 olasılıkla verilen, üst çenede ise %50 ve %65 olasılıkla verilen tahmini değerlerle uygunluk gösterdiği, erkeklerde ise alt çenede %50 ve %65, üst çenede %35, %50 ve %65 olasılık değerleri ile uygunluk gösterdiği görülmüş (p>0,001), Tanaka-Johnston tahmin denklemine göre ise gerçek ölçüm değerlerinin sadece erkeklerde alt çene için verilen tahmini değerlerle uygunluk gösterdiği bulunmuştur (p>0,001). Geliştirdiğimiz çoklu regresyon denkleminin tahmin değeri ise üst çenede ?orta derecede? alt çenede ?yüksek? olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak, toplumumuza ait ölçümleri kullanarak oluşturduğumuz çoklu regresyon denkleminin gerçeğe yakın değerler verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, Moyer?s prediction table and Tanaka-Johnston?s prediction equation are usually used for space analysis of mixed dentition period. However feasibility of these methods that were developed for North European individuals in different populations are suspected as mesiodistal crown width which is a deterministic factor for mixed dentition space analysis is affected from racial differences. The aim of this study is to constitute reference values for our population by determining mesiodistal crown widths of incisor, canine and premolars of children in permanent dentition period, to evaluate the applicability of Moyer?s and Tanaka-Johnston methods to Turkish population and to create a prediction equation proper for our population.Forty girls and forty boys aged between 12-17 year were included in the study.In our study, it was seen that summation of mesio-distal crown width of permanent canine and premolars was consistent with predicted values according to Moyer?s prediction table given with 35% and 50% likelihood in mandible and given with 50% and 65% likelihood in maxilla in girls; consistent with 50% and 65% likelihood values in mandible and 35%, 505 and 65% likelihood values in maxilla in boys (p>0,001). According to Tanaka-Johnston prediction equivalent, real measurement values were found to be consistent with only predicted values given for mandible for boys (p>0,001). Predictive value of multi-regression equivalent that we developed was determined as `moderate? in maxilla and `high? in mandible.In conclusion, it was observed that multi-regression equation that we created using measurements belonging to our population gave near-real values.