Mekanik olarak ayrılmış broiler etlerinin bazı mikrobiyolojik ve kimyasal niteliklerinin belirlenmesi
Determination of some microbiological and chemical quality of mechanically deboned broiler meats
- Tez No: 303188
- Danışmanlar: PROF. DR. U. TANSEL ŞİRELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması, mekanik olarak ayrılmış broiler (MABE) etlerinin bazı mikrobiyolojik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla materyal olarak 100 adet mekanik ayrılmış broiler eti kullanılmıştır.Mekanik ayrılmış broiler etlerinin kuru madde, rutubet, protein, yağ, kül ve pH ortalama değerleri sırasıyla % 36.10, % 63.89, % 14.04, % 20.18, % 1.09 ve 6.6 olarak saptanmıştır.Araştırmada, kalsiyum ve fosfor analizi, İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometrisi (Inductively Coupled Plasma, ICP) ile yapılmış olup, ortalama kalsiyum değeri 674.01 mg/kg ve ortalama fosfor değeri 503.38 mg/kg olarak ölçülmüştür.Mikrobiyolojik analiz sonuçlarına göre ortalama değerler aerob mezofil genel canlı sayısı 6.64 log.kob/g, Enterobacteriaceae 3.95 log.kob/g, mikrokok/stafilokok 5.12 log.kob/g, Pseudomonas spp. 4.24 log.kob/g, maya/küf 2.19 log.kob/g olarak saptanmıştır. Koliform grubu bakteriler ve E.coli analizleri Most Probable Number (MPN) tekniğine göre yapılmış olup, koliform bakterilerin sayısı
Özet (Çeviri)
This thesis made for defining some microbiological and chemical properties of mechanically deboned broiler meats. For this; a hundred broiler meat were used, as a material.Mean value of dry matter, humidity, protein, lipid, ash and pH of deboned chicken meats were; 36.10%, 63.89%, 14.04%, 20.18%, 1.09% and 6.6.At research, calcium and phosphorus analysis had made by Inductively Coupled Plasma, ICP and mean calcium and phosphorus values were 674.01 mg/kg and 503.38 mg/kg.According to microbiological analysis results; mean aerob mesophile total viable count 6.64 log.cfu/g, Enterobacteriaceae 3.95 log.cfu/g, micrococcus/staphylococcus 5.12 log.cfu/g, Pseudomonas spp. 4.24 log.cfu/g, yeast/mold 2.19 log.cfu/g. Analysis of coliform group bacteria and E.coli had made according to MPN techniques. Number of coliform bacteries were