Türkiye'de influenza a (H1N1 ve H3N2) virüs izolatlarında antiviral direnç mutasyonlarının araştırılması
İnvestigation of antiviral resistance mutations in ınfluenza a (H1N1 and H3N2) viruses ısolates circulating in Turkey
- Tez No: 303220
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BADUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnfluenza virüslerinin neden olduğu grip salgınları nedeniyle dünya genelinde her yıl 250 ile 500 bin kişinin yaşamlarını yitirdikleri hesaplanmaktadır. Epidemilerin yanı sıra zaman zaman yeni influenza virüslerinin dolaşıma girmesiyle yaşanan pandemilerin ise daha geniş çaplı kayıplara neden olduğu bilinmektedir. İnfluenza enfeksiyonlarından korunmak amacıyla aşılar; tedavi amacıyla da antiviraller kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, ulusal influenza sürveyansı kapsamında 2007-2008 ve 2008-2009 grip sezonlarında İstanbul Tıp Fakültesi, Ulusal İnfluenza Referans Laboratuarına gönderilen A/H1N1 ve A/H3N2 olarak saptanan örneklerde antiviral direnç mutasyonları araştırılmıştır. 2007-2008 sezonunda laboratuara gönderilen 524 örnekten MDCK hücre kültüründe toplam 163 (%31) influenza virüsü izole edilmiş, IC-ELISA yöntemi ile bunların 111'i (%68) influenza A, 52'si (%31) influenza B olarak tiplendirilmiştir. 2008-2009 sezonunda ise test edilen 580 örnekten toplam 62 (%10,6) influenza virüsü izole edilmiş olup, bunların 31'i (%50) influenza A, 31'i (%50) de influenza B olarak tiplendirilmiştir. 2007-2008 sezonunda izole edilen influenza A virüslerinin tümü RT-PCR ile H1N1, 2008-2009 sezonunda izole edilen A virüslerinin ise tümü H3N2 olarak alt tiplendirilmiştir. 30 adet H1N1 ve 28 adet H3N2 izolatının adamantan ve nöraminidaz inhibitörlerine karşı bilinen tüm direnç mutasyonlarını içeren bölgeleri PCR ile çoğaltıldıktan sonra dizilenmiş ve diziler CLC Main Workbench yazılımı kullanılarak National Center for Biotechnology Information (NCBI) GeneBank'taki dirençli ve duyarlı virüslerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak H1N1 virüslerinin %40'ında oseltamivir direncine neden olan H275Y mutasyonu, %7,1'inde adamantan direncine neden olan S31N mutasyonu saptanmışken, zanamivir direnç mutasyonu saptanmamıştır. H3N2 izolatlarında ise oseltamivir ve zanamivir direncine rastlanmazken, izolatların %85,7'sinde adamantan direncine neden olan S31N mutasyonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is estimated that each year around 250.000 to 500.000 people die due to influenza infections in the world. In addition to epidemics, pandemics due to emerging novel influenza viruses can have more dramatic public health effects. Vaccines and antivirals are available for prevention and treatment of influenza infections. In this first study from Turkey, antiviral resistance mutations have been investigated in A/H1N1 and A/H3N2 viruses isolated during 2007-2008 and 2008-2009 influenza seasons. In 2007-2008 season, 540 samples were tested.163 (%31) influenza viruses were isolated of which 111 (%68) were influenza A, 52 (%31) were influenza B viruses. In 2008-2009 season 580 samples were tested. 52 (%31) influenza viruses were isolated of which 31 (%50) were influenza A, 31 (%50) were influenza B viruses. All influenza A viruses from 2007-2008 season and 2008-2009 were H1N1 and H3N2 respectively by RT-PCR. N and M2 genes of 30 H1N1 isolates and 28 H3N2 isolates were partially sequenced to include all known resistance mutations against adamantanes and neuraminidase inhibitors.Then resulting sequences were analyzed with sensitive and resistant strains obtained from National Center for Biotechnology Information (NCBI) GeneBank by CLC Main Workbench Software. 40 % of H1N1 viruses carried H275Y mutation that confers resistance to oseltamivir, 7.1% of them carried adamantine resistance mutation S31N. No zanamivir resistance mutation was detected in H1N1 isolates. No mutations were detected in H3N2 isolates that conferred resistance to neuraminidase inhibitors. However, 85% of H3N2 isolates carried S31N mutation that confers resistance to adamantanes.