Manganez superoksit dismutaz ALA-9VAL polimorfizminin ve serum aktivitesinin oral skuamöz hücreli karsinomalar ile ilişkisinin araştırılması
Research of manganese superoxide dismutase ALA-9VAL polymorphism and serum activity in oral squamous cell carcinomas
  1. Tez No: 303221
  2. Yazar: YAREN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Moleküler Tıp, Dentistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanser, hücresel genlerde gerçekleşen somatik ve kalıtsal mutasyonlardan ve biriken genetik değişikliklerden kaynaklanan karmaşık ve uzun süreli bir durumdur. Bir tümör süpresör gen gibi fonksiyon gösteren Manganez Süperoksid Dismutaz (MnSOD) geni kromozom 6q25.3'de lokalizedir. MnSOD geni insanlarda polimorfiktir. Bu polimorfizmde Alanin amino asidi, Valin aminoasidine dönüşür. Yapılan araştırmalar sonucunda meme, prostat, karaciğer kanserlerinde risk artışının MnSOD Ala-9Val polimorfizmleriyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Oral kanserler de pek çok ilişkili genin etkileşiminden ve gen - çevre ilişkisinden kaynaklandığı düşünülen kompleks bir hastalıktır. Bu nedenle oral skuamöz hücreli karsinoma hastalarında MnSOD Ala-9Val polimorfizmi ve serum düzeylerinin araştırılmasının MnSOD'ın risk parametresi olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesinde önemli bir çalışma olacağı düşünülmektedir. Çalışmamıza 51 primer oral skuamöz hücreli karsinoma hastası ve 50 kontrol hastası dahil edilmiştir. EDTA'lı tüpe alınan 10 ml. kandaki lökositlerden DNA izolasyonu yapılmıştır. Manganez superoksit dismutaz(MnSOD) gen polimorfizmi araştırılmış ve kuru tüpe alınan kan örneklerinden MnSOD düzeyi tayini yapılmıştır. Çıkan sonuçlar hasta grubu ve sağlıklı kontroller ile çalışma protokolünde yer alan parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda hasta ve kontrol gruplarını MnSOD genotiplerine göre karşılaştırdığımızda hasta grubunda Ala/Ala genotipi taşıma sıklığının kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığı gözlemlenmiştir (p:0,003). MnSOD allel dağılımına baktığımızda ise, Val alleli taşımanın kontrol grubunda hasta grubuna göre anlamlı olarak arttığı tespit edilmiştir (p:0,003). Çalışmamız oral kanserli Türk hastalarda MnSOD Ala-9Val polimorfizminin etkisinin incelendiği ilk çalışma olup, MnSOD Ala/Ala genotipine sahip olmanın oral karsinogenezis sürecinde etkin bir rol oynayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer, which is caused by accumulated genetic changes and somatic and genetic mutations occured in cellular genes, is a complex and long-term condition. Manganese Superoxide Dismutase (MnSOD) gene which functions as a tumor supressor is located in chromosome 6q25.3. MnSOD gene is polymorphic in human beings. In this polymorphism, Alanine aminoacid is transformed into Valin aminoacid. Several studies have suggested that MnSOD Ala-9Val polymorphism is associated with increased risk in breast, prostate and liver cancers. Oral cancer is a complex disease likely resulting from polymorphisms of multiple interacting genes and gene-enviroment interactions. Therefore, investigating MnSOD Ala-9Val polymorphism and serum levels in oral squamous cell carcinoma patients is thought to be a significant study in determining the utility of MnSOD as a risk parameter. 51 patients with primer oral squamous cell carcinoma and 50 healthy controls were included in this study. DNA had been isolated from the blood leukocytes in 10ml. EDTA. Manganese superoxide dismutase (MnSOD) gene polymorphisms were investigated and MnSOD levels were measured from the blood specimens which is collected in dry tubes. Results were compared with study group and healthy control group. The Ala/Ala genotype were found at statistically higher frequencies in patients with oral cancer as compared to controls (p: 0.003). And the allele distribution showed that Val allele frequencies were higher in control group compared to study group (p : 0.003). This is the first study that investigated the effect of MnSOD Ala-9Val polymorphism in Turkish patients with oral cancer, which indicates having MnSOD Ala/Ala genotype might be involved in oral carcinogenesis.