Zeolit ve trombositten zengin plazma (TZP) uygulamasının deneysel kemik defektleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Evaluation and comparing of the effects of zeolite and platelet rich plasma treatment on experimental bone defects
  1. Tez No: 303231
  2. Yazar: AMMAR HAJ DARWİSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN BÜYÜKAKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kemik dokusunun devamlılığı çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilir. Günümüzde yeni teknolojilerin gelişmesiyle kemiğin fonksiyon ve estetik rehabilitasyonu için birçok yöntem başarı ile kullanılmaktadır. İdeal bir kemik grefti materyali : dayanıklı, kolay uygulanılabilir olmalı, osteokondüktif, osteoindüktif özellikler taşımalı, allerjik reaksiyon oluşturmamalı, ucuz ve üzerine uygulanacak işlemleri tolere edebilmelidir. Literatürlerde, greftleme işlemlerinde kullanılan TZP'nin kemik formasyonunu arttırdığı, oluşan kemik kalitesini olumlu olarak etkilediği ve greft rezorpsiyonunu azalttığı vurgulanmaktadır.Zeolitler günümüzde geniş kullanım alanları ve kendilerine has özellikleri ile birçok araştırmada yer almıştır. Literatür taramalarında zeolitin greft materyali olarak kullanımı ile ilgili in vivo çalışmaya rastlamadık. Çalışmamızda zeolitin klinoptilolit formunu tek başına ve trombositten zengin plazma (TZP) ile karıştırarak incelemeyi amaçladık.Araştırmamızda Yeni Zelanda tavşanı kullandık. Tavşanların arka tibialarına açılan defektlerin ilkine zeolit ve TZP karışımını yerleştirdik, ikinci defekti kontrol amacı ile boş bıraktık ve üçüncü defekte zeoliti tek başına yerleştirdik. Tavşanları iki ana gruba ayırarak 28. ve 56. günde sakrifiye edip histopatolojik incelemeye aldık. Preparatlar osteogenezis, iltihap, fibröz doku oluşumu ve kalan greft miktarı açısından değerlendirildi.Sonuç olarak 28. günde osteogenezisin en yüksek zeolit grubunda olduğunu, bunu kontrol grubunun takip ettiğini, 56. Gün de ise, zeolit grubundaki osteogenezisin kontrol grubu ile hemen hemen eşit olduğunu tespit ettik. Zeolite TZP'nin katılmasının, zeolitin özelliklerini anlamlı yönde etkilemediğini tespit ettik.Zeolitin ucuz, kolayca steril edilebilir ve saklanabilir olması, kemik defektlerinde kullanıldığında olumlu sonuçlar vermesi nedeniyle, gelecekte diğer greft materyallerine uygun bir alternatif olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The continuity of bone tissue maybe impared because of various reasons. At the present time various methods are being applied successfully for functional and aesthetic rehabilitation of the bone. An optimum bone greft material must be resistant, applicable, osteoconductive , osteoinductive, cheap, non-allergic and tolerent to the procedures. In literatures it?s emphasized that platelet rich plasma (PRP) which is being used for grafting, increases the bone formation , reduces the graft resorption and effects quality of the bone positively.Zeolites get involve in various literatures with their wide application area and spesific features. In literatures we couldn?t find any in-vivo study about the usage of zeolite as a graft material. In our study, we aimed to examine effects of the zeolite alone and with mixture of PRP.In our study we used New Zeland rabbits. We applied zeolite , PRP and zeolite mixture into defects of rabbits tibia. We divided rabbits in 2 groups sacrificed in 28th and 56th days and osteogenesis, inflamation, fibrotic tissue formation and residuel graft quantity were histopathologically evaluated.As a result we determined that in 28th day osteogenesis is maximum in zeolite group. Control group is following the zeolite group. In 56th day we examined that osteogenesis of zeolite group and control group is almost same.Addiction of PRP to zeolite does not effect the properties of zeolite significantly. We consider that zeolite may be an alternative graft material in future because of its cheap, easily can be sterilized and stored and it has positive results in the applications to bone defects.