Koagülaz pozitif ve koagülaz negatif stafilokok suşlarında Makrolid Linkozamid Streptogramin B (MLSB) grubu antibiyotiklere direncin araştırılması
The investigation of the resistance in coagulase positive and coagulase negative staphylococcus in Macrolide Lincosamide Streptogramin B (MLSB) groups antibiotics
  1. Tez No: 303230
  2. Yazar: ILGIN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Stafilokoklar hem toplum hem de hastane kaynaklı infeksiyonlarda sıklıkla izole edilen, burun, nazofarinks, deri ve diğer mukozaların normal florasında bulunan Gram pozitif kok şeklinde bakterilerdir. Stafilokoklar geçmişten günümüze dek gelen süreçte önce penisilinlere ardından metisilin ve glikopeptidler olmak üzere çok sayıda antibiyotiğe direnç geliştirmelerinden ve epidemilere yol açabilmelerinden dolayı tıp dünyası için önemli bir sorun haline gelmiştir. Makrolid, linkozamid ve streptogramin B (MLSB) grubu antibiyotikler, stafilokoklarla oluşan infeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve benzer etki mekanizması ile bakteri protein sentezi üzerine etki eden antibiyotik grubudur.Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bakteriyoloji laboratuvarlarına gelen çeşitli klinik örneklerden infeksiyon etkeni olarak izole edilen eritromisine dirençli 32 S. aureus ve 22 koagülaz negatif stafilokok (KNS) olmak üzere toplam 54 stafilokok suşu çalışmaya alınmıştır. Tüm stafilokok suşlarına çift disk sinerji testi (D-test) yapılarak yapısal (cMLSB) ve indüklenebilir (iMLSB) klindamisin direnci araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 54 stafilokok suşunun 31'i (%57.5) iMLSB, 18'i (%33.3) cMLSB ve beşi (%9.2) ise MS direnç fenotipindedir. Stafilokların genotipik olarak MLSB direncine bakıldığında; 18 cMLSB fenotipindeki suşların 12'sinde ermC, ikisinde ermC+msrA, birinde ermA+ermB, birinde ermB+ermC, birinde ermA+ermC, birinde ermB+msrA genleri birlikte saptanmıştır. Beş MS fenotipine ait suşların üçünde msrA geni tek başına saptanırken ikisinde ermC+msrA genleri birlikte saptanmıştır. S. aureus suşları içerisinde iMLSB fenotipindeki iki suşta gen saptanmazken MRKNS suşlarının tamamında MLSB direncinden sorumlu en az bir direnç geni saptanmıştır.Stafilokok infeksiyonlarında direnç yapılarının ayrıntılı olarak araştırılması ve izlenmesi, MLSB direnç fenotiplerinin belirlenmesi ampirik tedavinin yönlendirilmesinde yol gösterici olacaktır. Tedavinin doğru ve etkili olması hem hasta tedavisinin doğru yönlendirilmesi hem morbitide ve mortalitenin azaltılması, hem de mali olarak fayda sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus spp. are Gram positive cocci which are frequently isolated in community and nosocomial infections and found in the nasal, nasopharyngeal, skin and other mucosal flora. Staphylococci have become a major medical problem since from past to nowadays resistance to various antibiotics, first to penicillins, then to methicillin and especially to glycopeptides, have been developed and since they are able to make epidemies. Macrolide, lincosamide and streptogramine B (MLSB) group of antibiotics which act by the similar mechanism on bacterial protein synthesis are widely used antibiotics for the treatment of Staphylococcal infections. Depending on the mechanism that cause the resistance, MLSB resistance phenotipically can emerge as inducible or structural resistance.In our study, totally 54 erithromycin resistant Staphylococcus isolates, 32 S. aureus and 22 coagulase negative stapylococci (CoNS), which are isolated as infection agents from various clinical samples sent to Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Microbiology and Clinical Microbiology Department are included. Costitutive (cMLSB) and inducible (iMLSB) clindamycin resistance were determined by the double disc synergy test (D-test) in all Staphylococci. Of 54 Staphylococcus spp. included in the study, 31 (57, 5%) have iMLSB, 18 (33, 3%) have cMLSB and five (9, 2%) have MS resistance phenotype. When MLSB resistance was investigated genotypically, it was found that of 18 staphylococcus isolates which have constituve resistance have 12 ermC gene alone and two have ermC+msrA, one has ermA+ermB, one has ermB+ermC, one has ermA+ermC genes together. Five staphylococcus which have MS fenotypes, it was found that three of them have msrA genes alone and two of them have ermC+msrA genes together. Whereas no gene was detected in 2 S. aureus isolates, all MRKNS isolates include minimum one resistance gene responsible for MLSB resistance.Investigating and monitoring the detailed resistance mechanims and MLSB resistance phenotypes in Stapylococcus in infections will guide the manupulating of ampiric treatment. Accurate and reliable treatment is important for accurate direction of patient?s treatment, for reduction in mortality and morbidity and for financial benefit.