Ameliyat sırasında uygulanan hemşirelik bakımının hasta ve hemşireler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of ıntraoperative nursing care by patient and nurses
- Tez No: 303249
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, ameliyat sırasında uygulanan hemşirelik bakımının, hasta ve hemşireler tarafından değerlendirilmesi ve hasta beklentilerine yönelik gerekli düzenlemelere veri oluşturarak rehberlik etmesi amacı ile planlandı. Tanımlayıcı tipteki çalışma, Haziran-Aralık 2010 tarihleri arasında Kasımpaşa Asker Hastanesi'nde ameliyat olan 530 hasta ve 12 ameliyathane hemşiresi ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası ile araştırmacı tarafından geliştirilen hemşire ve hasta tanıtım formları kullanılarak toplandı. Veri analizinde sayı, yüzde, t testi, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Skala toplam puan ortalamaları hastalarda 124,79±2,59, hemşirelerde 123,31±12,06 olarak saptandı, aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0.05). Hasta ve hemşirelerin tüm alt boyutlar ile toplam skala puan ortalamalarının, ortalama değerin iki katına yakın olduğu ancak destek, saygı, personel karakteristiği, çevre ve hemşirelik süreci alt boyutlarında gözlenen farklılığın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate nursing care applied during operation by nurses and patients and to give a guidance for adjustments towards patients expectations with gathering data. Descriptive type study was realized with 530 patients experienced operation and 12 operating room nurses between June and December 2010 in the Kasımpaşa Military Hospital. Data was accumulated by using Good Perioperative Nursing Care Scale, patient identification forms developed by researcher. In the analysis of data; number, percentile, t test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. It was found total scale-score means was 124,79±2,59 for patients, 123,31±12,06 for nurses and statistically was not significant (p>0.05). It was found total scale-score means of patients and nurses was approximately two times of average value; but it was statistically significant for sub-dimensions of respect, characteristic of personel, environment and nursing process and was not statistically significant for pyhsical care, giving information.