Cerrahi girişim sırasında uygulanan hemşirelik bakım kalitesinin hastalar tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of nursing care quality implemented during surgical intervention by the patients
- Tez No: 565218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, KBB kliniğinde yatan hastaların cerrahi girişim sırasında uygulanan hemşirelik bakım kalitesine yönelik algısını belirlemek, sosyo-demografik ve cerrahi özelliklerinin hemşirelik bakım kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı türdeki bu çalışma, 20 Temmuz- 30 Aralık 2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin KBB kliniğinde yatan ve cerrahi girişim geçiren 346 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası”kullanıldı. Veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlendi. Karşılaştırma analizinde Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Araştırmaya alınan hastaların ölçek toplam puan ortalamaları 115,51±24,60, alt boyut puan ortalamaları ise fiziksel bakım alt boyutunda 40,07±7,12, bilgi verme alt boyutunda 14,20±7,12, destek alt boyutunda 11,11±5,24, saygı alt boyutunda 12,18±3,03, personel karakterleri alt boyutunda 15,50±4,30, çevre alt boyutunda 15,55±4,00 ve hemşirelik süreci alt boyutunda 6,90±2,69 puan arasında olduğu belirlendi. Hastaların bazı özelliklerinden yaş grubu (çevre alt boyutu), yaşanılan yer (bilgi verme, destek, saygı, personel karakterleri ve çevre alt boyutları ile toplam ölçek), daha önce cerrahi girişim geçirme ve ameliyat saati (hemşirelik süreci alt boyutu), cerrahi girişim sonrası sorun yaşama (personel karakterleri alt boyutu) ile anestezi türü (destek alt boyutu) ölçek puanlarının değiştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the perceptions of the inpatients in the ENT clinic regarding the quality of nursing care during the surgical intervention and evaluate the effect of socio-demographic and surgical characteristic on the quality of nursing care. This descriptive study was performed on 346 patients who underwent surgical intervention in the ENT clinic of Selcuk University Medical Faculty Hospital between July 20 and December 30, 2017. The 'Introductory Information Form' and 'Quality Perioperative Nursing Care Scale' was used in the data collection. Data were summarized by number, percentage, mean and standard deviation. Kruskall Wallis and Mann Whitney U tests were used for comparison analysis. The total scale mean scores of the patients included in the study were 115,51 ± 24,60, mean subscale scores were 40,07 ± 7,12 in the physical care sub-dimension, in the information sub-dimension was 14.20 ± 7.12, in the support sub-dimension was 11,11± 5,24, in respect sub-dimension was 12,18 ± 3,03, in sub-dimension of personnel characters was 15,50 ± 4,30, in sub-dimension of environment was 15,55 ± 4,00, and in nursing process sub-dimension between the points was 6,90 ± 2,69. It was determined that some of the characteristics of the patients included age group (environmental sub-dimension), place of residence (information, support, respect, staff characteristics and total scale with environmental sub-dimensions), previous surgical intervention and operation time (nursing process sub-dimension), post-surgical intervention the scores of experiencing problems (personnel characters sub-dimension) and anesthesia type (support sub-dimension) scale scores have changed.