Doğumda kord kanında kurşun düzeylerinin belirlenmesi ve prenatal etkilenimin incelenmesi
Determination of cord blood lead level in birth and the analysis of prenatal interactions.
  1. Tez No: 303293
  2. Yazar: HATİCE GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EMEL ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kurşun doğada yaygın bulunan ve vücutta hiç yaşamsal görevi olmayan bir ağır metal olup plasentadan kolayca geçebilmektedir. Prenatal dönem boyunca kurşuna maruz kalan yenidoğanların antropometrik ölçümleri etkilenebilmektedir. Kesitsel tanımlayıcı ve analitik tipte planlanan bu araştırma sağlıklı gebelerin yenidoğanlarının kord kanı kurşun düzeylerini, gebelerin kurşuna maruz kalma yollarını ve kord kanı kurşun düzeyi ile yenidoğanın antropometrik ölçümleri arasında ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla planlandı. Çalışma Şubat-Nisan 2011 tarihinde İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı. Annelerin kurşuna maruziyet yolları anket formu ile sorgulandı ve doğumdan hemen sonra yenidoğanın kord kanından örnek alındı. Alınan kord kanı örneklerinde kurşun miktarı Atomik Absorbsiyon Spektrofometrisi ile belirlendi.105 yenidoğanın kord kanı kurşun düzeyi ortalaması 1,51±0,93 mikrogram/desilitre (µg/dl) (0,22-7,09 µg/dl) olarak saptandı. Annenin eğitim düzeyi, yaşanılan evin ısınma şekli, fabrika, tren istasyonu ve otogara yakın olması, içme ve kullanma suyunun kaynağı, sigara içme, saç boyatma, annede anemi varlığı ile kord kanı kurşun düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Günde 3 porsiyonun üstünde süt ve süt ürünü tüketen gebelerin yenidoğanlarının kord kanı kurşun düzeyi istatistiksel anlamlı olarak düşüktü (Fisher: 0,035). Ayrıca gebelikte böcek ilacı kullanan annelerin yenidoğanlarının kord kanı kurşun düzeyleri istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek idi (Fisher: 0,025). Yenidoğanların kord kanı kurşun düzeyleri ile boy, kilo ve baş çevreleri arasında korelasyon saptanmadı.Sonuç olarak bu çalışmada yenidoğanların kord kanı kurşun düzeyleri her ne kadar düşük seviyelerde bulunsa da ideal kord kanı kurşun düzeyinin sıfır olması gerekir. Gebelikte kalsiyumdan zengin beslenme ve kurşuna çevresel maruziyetlerden korunma konusunda gebelerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Lead is found in the nature in aboundant level which has no essential duty in the body and also can pass easily through plasenta. During the prenatal period, the lead exposed infants? antrometric measures can be affected. This study was planned as crosssectional descriptive and analytic type study. It was conducted to find out cord blood lead level of healthy pregnants? infants and the ways of exposing to lead. In addition, it was conducted in order to find whether there is a relationship between lead level in cord blood and infants? anthropometric measures. The study was conducted in research and education hospital from November 2011 to April 2011 in Istanbul. Lead exposing factors of mothers were questioned through the surveys. Cord blood samples were taken from mothers just after birth. The lead levels of taken bloods were determined by using atomic absorption spectrometer.The average cord blood lead level in 105 newborn infants is found 1,51±0,93 µg/dl (0,22-7,09 µg/dl) . There is found no corelation between cord blood lead level and mothers? education level, the heating system of house, the distances from house to factory/train station/bus station, the source of dirinking and potable water, smoking, hair coloring, the existence of anemia in the mother. The infants whose mothers consumed milk and milk products more than 3 portion in a day have statistically lower level of cord blood lead level (Fisher: 0,035). Besides, the infants whose mothers had used insecticide have statistically lower cord blood lead level (Fisher: 0,025). There is no corelation found between cord blood lead level and height, weight and head circumference.As a conclusion, even though, the cord blood lead level is found in low level in this study, the ideal cord blood lead level must be zero. Pregnants should be fully informed on calcium rich feeding and the protection from environmental exposure of lead during the pregnancy.