Antenatal izole sınırda ventrikülomegali tanısı alan hastaların nörogelişimsel değerlendirilmesi
Neurodevelopmental evaluation of patients diagnosed prenataly isolated borderline ventriculomegaly
  1. Tez No: 303321
  2. Yazar: IRMAK ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı polikliniğinde yürütülen bu çalışmanın amacı; antenatal dönemde izole sınırda ventrikülomegali tanısı almış çocukların nöromotor gelişimlerinin değerlendirilmesidir.Çalışmaya prenatal dönemde USG ile izole sınırda ventrikülomegali tanısı almış ,ek MSS anomalisi bulunmayan ,yaşları 8 ay ile 33 ay arasında değişen 31 bebek dahil edildi.Çalışmaya alınan her olguya nörolojik muayene yapıldı.Nörogelişimsel değerlendirme için DGTT-II, BSID-III uygulandı. Kaba motor becerilerin gözlenmesinde KMFÖ 88 uygulandı. BSID-III skorları ile DGTT-II skorları pearson's ve Spearman (nonparametrik) bağıntı katsayıları (r) ile karşılaştırıldı. Biyoistatistiksel çözümlemelerde SPSS 11.5 paket programı kullanıldı. P=0,05 anlamlı kabül edildi. DGTT-II'ye göre 23 olgu (%76,6) yaşına uygun gelişim gösterirken 7 olgu (%23,4) da gelişimsel gerilik gözlenmiştir. Olguların %83,8'i BSID-III testine göre kognitif alanda normal gelişim gösterirken %9,67'sinde hafif gelişimsel gecikme ve % 6,45'inde anlamlı gelişimsel gecikme bulunmuştur. Dil ölçeğine göre %87,1`i normal gelişim gösterirken ,%6,45'inde hafif gelişimsel gecikme ve %6,45`inde ise anlamlı gelişimsel gecikme bulunmuştur. Motor ölçeğe göre %70,9'unda normal gelişim gözlenirken %12,9' unda hafif gelişimsel gecikme ve %9,7`sinde anlamlı gelişimsel gecikme bulunmuştur. DGTT-II ile BSID-III arasında kaba motor alanda (r=0,80) güçlü, dil alanında (r=0,68) orta güçte, ince motor alanda (r=0,79) güçlü ilişki görülmüştür. Bayley kognitif alan ile Denver kişisel sosyal alan arasında (r=0,72) orta güçte ilişki görülmüştür.Çalışmamızın sonucunda farklı nörogelişim alanlarında değişik oranlarda gecikmelerin gözlenmesi nedeniyle izole hafif ventrikülomegalinin nörogelişimsel gecikme için risk faktörü olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study,conducted at İstanbul University, İstanbul Faculty of Medicine ,Department of Pediatrics, Division of Child Neuorolgy ,was to evaluate the neuromotor development of patients diagnosed prenataly isolated borderline ventriculomegaly.Thirtyone children aged between 8-33 months, diagnosed prenataly isolated borderline ventriculomegaly and without any additional central nervous system anomalies, were included in the study. Neurological examination was performed for all participations. For evaluation of neurodevelopment BSID-III and DDST-II tests were applied. GMFM 88 test was performed for observation of gross motor skills. Pearson?s and spearmen (nonparametric)correlation coefficients (r) between the scores of DDST-II and BSID-III tests were calculated. SPSS 11,5 package program was used for analyzes biostatistics. P=0,05 was accepted significant. According to the DDST-II results 23(%76,6) patients showed age-appropriate development,7%(23,4) had neurodevelopmental retardation.%83 showed normal cognitive development ,%9,67 had mild developmental delay and %6,45 had significant developmental delay on cognitive skill. According to the BSID-III test language results %87,1 of the cases had normal development, %6,45 had mild and 6,45 had significant developmental delay, %70,9 had normal motor development, %12,9 had mild motor retardation and %9,7 had significant motor developmental delay on BSID-III motor test results. A strong relationship was seen between BSID-III and DDST-II tests? gross motor (r=0,80) and fine motor (r=0,79) areas and a medium strength relationship was seen in language (r=0,68) area. A medium strength relationship was seen between BSID-III kognitive area (r=0,72) and DDST- II personal social area.In conclusion , we suggest that ,because of the presence of developmental delays in different neurodevelopmental areas and with different rates, izole borderline ventriculomegaly may be a risk factor for neurodevelopmental delays.