Parsiyel kalınlıktaki termal yanıkların pansumanında gümüş içerikli hidrofiber ile ozonlu yağın karşılaştırılması
Comparison of effectiveness between silver-containing hydrofiber dressing and ozonated oil dressing on the partial thickness thermal burns
  1. Tez No: 303381
  2. Yazar: SİNAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BABUCÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş-Amaç: Termal yanıklar bireylerde travmatik etkilere ve toplumlarda önemli sağlık harcamalarına neden olmaktadır. Yanıklar şiddetine göre birinci derece (yüzeysel), ikinci derece(parsiyel kalınlıkta) ve üçüncü derece(tam kalınlıkta) yanıklar olarak sınıflandırılmaktadır. Yüzeysel ve tam kalınlıktaki yanıklarında tedavisinde fikir birliği mevcuttur. Ancak parsiyel kalınlıktaki yanıkların pansumanında çok değişik malzemelerin kullanılması literatür bilgileri ile sabittir. Çalışmamızda parsiyel kalınlıktaki termal yanıkların pansumanında gümüş içerikli hidrofiberle ozonlanmış zeytinyağının etkinliği deneysel çalışma ile araştırıldı.Materyal ve Metot:ZKÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulunun 25.02.2011 tarih ve 2010/02 sayılı etik kurul kararı ile toplam 250-300 gramlık yaklaşık 4 aylık 45 adet dişi Albino Wistar türü ratlara aynı anda sırt bölgesinde parsiyel kalınlıkta yanık oluşturuldu. Çalışma planlanan ratlar 15 rat/grup oranında 3 ayrı gruba ayrıldı. Kontrol grubu(n=15) yanık sonrası sadece pomad ile pansuman yapılarak takip edilen grup, gümüş içerikli hidrofiberli grup(n=15) yanık sonrası pansumanlarında gümüş içerikli hidrofiber kullanılan grup ve ozonlanmış zeytinyağı grubu(n=15) yanık sonrası pansumanları ozonlanmış zeytinyağı ile takip edilen grup olarak planlandı. Üç haftalık takipten sonra yanık sonrası iyileşen ve iyileşmeyen bölgeyi içeren doku örnekleri alınarak yara iyileşmesinin histolojik kriterleri hemotoksilen eozinle boyanmış preparatlarda incelenerek gruplar arasında etkinlik karşılaştırması yapıldı.Bulgular: Tüm denekler yanık sonrası günlük genel klinik ve yanık yeri açısından takip edildi. Gruplardaki deneklerin hiç birinde yanık sonrası rat kaybı olmadı. Kontrol grubu ve ozonlu yağ içeren gruba her gün, gümüş içerikli hidrofiberli gruba pansuman malzemesinde deformasyon ve ıslanma olduğunda pansuman değişimi yapıldı. Yara iyileşmesinin proliferatif fazının bitimi olan 3. hafta sonunda sakrifikasyon yapıldı ve yanıklı bölgenin bütününü içerecek şekilde doku örnekleri alındı. Alınan dokular parafin bloklara gömüldü ve hemotoksilen eozinle boyama yapıldı. Histolojik olarak ülser genişliği, fibroblast ve kollajen seviyesi, granülasyon düzeyi, inflamasyon derecesi, reepitelizasyon ve neovaskülarizasyon düzeyi kriterleri her denek için skorlandı. Tespit edilen skor değerleri ile 3 grup arasında SPSS yazılım programında Fischer'in Ki-Kare testi ile etkinlik karşılaştırılması yapıldı. Fibroblast ve kollajen düzeyi gümüş içerikli hidrofiber ile ozonlanmış zeytinyağla pansuman yapılan grupta kontrol grubuna göre istatiksel yönden anlamlı fark bulundu (p=0.036). İkili gruplar şeklinde yapılan etkinlik karşılaştırılmasında Gümüş İçerikli hidrofiberle ozonlanmış yağ grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Tartışma: Parsiyel kalınlıktaki termal yanıkların pansumanında yanık tedavisi uygulayan tüm birimlerin etkinliğini kabul ettiği gümüş içerikli hidrofiberli materyal ile ozonlanmış zeytinyağının etkinliği arasında fark olmadığı istatistiksel olarak deneysel çalışmamızda tespit edildi. Yanıklı hastaların pansumanında etkinliği aynı olan ve düşük maliyetli materyallerin kullanılmasının uygun bir yaklaşım olacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: Thermal burns causes traumatic effects on individuals and important health spendings in communities. According to their severity, burns are classified as first-degree burns (superficial), second degree (partial thickness) burns and third-degree (full thickness) burns. Consensus is available in the treatment of superficial and full-thickness burns. However, the use of many different materials for dressing burns with partial thickness is fixed with literature. In our study, the effectiveness of dressing partial thickness thermal burns with silver-containing hydrofiber with ozonated olive oil is investigated with an experimental study.Material and Method: With the 25.02.2011 dated and 2010/02 numbered decision of the Local Ethical Committee on Animal Experiments of ZKU, partial thickness burn were created at the same time on the backs of 250?300 grams weighted approximately 4 months old 45 female albino Wistar rats. Study planned rats were divided into 3 separate groups with a rate of 15 rats / group. The control group (n = 15) was followed only with ointment dressing of burns,silver-containing hydrofiber group (n = 15) was followed with hydrofiber silver-containing dressing of burns and ozonated olive oil group (n = 15) was followed with ozonated olive oil dressing of burns. After a three-week long follow-up, tissue samples obtained from healed and unhealed wound regions of burned areas are stained with hematoxylin eosin than histological criterias of wound healing investigated to compare the effectiveness of treatments in the groups.Results: All subjects were followed up at post-burn period for general clinical conditions and burned wounds. None of the subjects in the groups was lost after burns. The control group and the ozonated oil containing group had dressing every day, the silver-containing hydrofiber group had dressing when material deformation or wetting of dressing material occured. At the end of the proliferative phase of wound healing wich means at the 3rd week, sacrification performed and tissue samples were obtained including the whole of the burned areas. Obtained tissued embedded in parafin and stained with hematoxylin eosin. Histologically, the ulcer width, fibroblasts and collagen level, granulation level, the degree of inflammation, the level of re-epithelialization and neovascularization criterias were scored for each subject. Fischer and Chi-square tests on SPSS programme performed to the values determined by the scores to compare efficacy among the 3 groups. Statistically significant difference was found in fibroblast and collagen levels in the silver-containing hidrofiber ozonated oil dressing group compared to control group (p=0.036). There was not statistically significant difference between the groups and silver containing hydrofiber ozonated oil group İn the comparement of the effectiveness of silver containing hydrofiber ozonated oil in paired groups.Conclusion: In partial thickness thermal burns, the effectiveness of silver-containing hydrofiber material dressing treatment is adopted by all the units, in our experimental study there was not statistically significant difference between the effectiveness of silver-containing hydrofiber material dressing and ozonated olive oil dressing. We think that it will be a suitable approach to use the materials with the same efficiency with other materials and low cost for the dressing of burned patients.