Resiprokal hareketli ve iki farklı döner nikel titanyum eğe sisteminin kanal sökümü üzerine etkilerinin incelenmesi
Effectiveness of two different Ni-Ti rotary systems and reciproc system on retreatment
- Tez No: 303443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KUŞTARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı Ni-Ti döner alet sistemleri, resiprokal hareketli Ni-Ti döner sistem ve el eğeleri ile yapılan kanal sökümünün etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 60 adet çekilmiş tek köklü üst çene keser ve köpek dişleri ile alt çene köpek ve küçük azı dişleri kullanıldı. Dişlerin koronal kısımları su soğutmalı sistem altında fissür frez kullanılarak servikal bölgeden ayrıldı. Dişler rastgele 4 gruba ayrıldı. Çalışma boyu apikal foramenden 1 mm kısa olucak şekilde belirlendi. Dişler K3 kullanılarak üretici firmanın önerilerine göre genişletildi. Daha sonra güta-perka ve Ah plus kanal patı kullanılarak lateral kondensasyon yöntemiyle tek bir çalışmacı tarafından dolduruldu. Dolum sonrası fazla guta perka ısıtılmış bir plugger yardımıyla kesilerek giriş kavitesi kavit ile kapatıldı. Dişlerin dolum filmi alındıktan sonra dişler 37º de %100 nemli ortamda distile suda 1 hafta bekletildi. Kanal sökümü her grup için ayrı yöntemlerle uygulandı. H tipi el eğeleri, Twisted files, R-Endo retreatment eğeleri ve Wave One resiprokal eğeler kanal sökümü için kullanıldı. Kanal yenileme işlemi sonrası dişler şeffaflaştırıldı. Daha sonra dişlerin dijital kameralı stereomikroskop altında 6X büyütmede hem mesio-distal hemde bukkolingual yönde fotoğrafları alındı. Fotoğraflar bilgisayara aktarıldıktan sonra ImageJ programında güta-perka ve kanal patı artıkları piksel cinsinden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate efficacy of the different Ni-Ti rotary systems, reciproc Ni-Ti system and hand instrumentation on retreatment. In the present study sixty single-root, single canal maxiller central incisors, maxiller canines, mandibular premolars and canines were used. Crowns of teeth were seperated using diamond burs with water cooling. Teeth were randomly divide into four groups. The working length was es¬tablished 1 mm short of the apical foramen. Teeth were prepared with K3 according to the manufacturer's recommendation. The root canals were filled with lateral condensa¬tion of gutta-percha and root canal sealer AH Plus by one operator. After fillings a heated plugger was used to re¬move gutta-percha coronally, then the access cavities were filled temporarily. After the teeth were radiographed, all teeth were stored in a humidor at 37°C and 100% humidity for a week. Retreatment was performed different systems for each group. Hedström hand files, Twisted files, R-endo retreatment files, Wave One reciproc files were used for retreatment. Teeth were rendered transparent after retreatment. The teeth were then photographed in a stereomicroscope with a digital camera at 6X magnification buccolingual and mesiodistal directions. After images transferred to the computer gutta-percha/sealer on the canal walls was measured in pixel using image analysis software (ImageJ®, U.S) When buccolingual measurements of groups compared, there were significant difference between R-Endo group and the other groups.