Heliz ve parzuk bitkilerinin in vivo ve in vitro sindirilebilirliği ile enerji içeriğinin geleneksel kaba yemlerle karşılaştırmalı olarak belirlenmesi
Comparative determination of digestibility and energy contents of heliz and parzuk with traditional forages by vivo and in vitro methods
  1. Tez No: 303447
  2. Yazar: MAHMUT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ekinci M, Heliz ve parzuk bitkilerinin in vivo ve in vitro sindirilebilirliği ile enerji içeriğinin geleneksel kaba yemlerle karşılaştırmalı olarak belirlenmesi,Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2011.Bu çalışma, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek rakımlı yaylalarında yaygın olarak yetişen ve bölge halkı tarafından koyun beslenmesinde kullanılan heliz (Prangos pabularia L) ve parzuk (Hippomarathrum microcarpum L) gibi Apiaceae (Şemsiyegiller) ailesine ait bitkilerin sindirilebilirliği ile enerji içeriklerinin in vivo ve in vitro yöntemlerle belirlemek ve bölgede yaygın olarak kullanılan geleneksel kaba yemlerle (çayır kuru otu ve kuru yonca) karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 4 farklı kaba yem maddesinin sindirilme dereceleri klasik ve iki aşamalı sindirim denemeleri ile belirlenmiştir. Ayrıca, her iki yöntemle elde edilen sindirim değerleri kullanılarak, yem maddelerinin enerji içerikleri de hesaplanmıştır. Yine naylon kese yöntemi ile bu yem maddelerinin rumende yıkılabilirlik özellikleri incelenmiştir. Denemede, parzuk ve heliz bitkilerinin HP içerilerinin çayır kuru otu ile benzer olduğu; NDF ve ADF içeriklerinin ise, çayır kuru otu ve kuru yoncadan daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ekinci M, Comparative determination of digestibility and energy contents of heliz and parzuk with traditional forages by vivo and in vitro methods. Yüzüncü Yıl University Institue of Health Sciences Master Thesis in Department of Animal Nutritients and Nutritional Diseases, Van, 2011.The aim of this study was to determine digestibility, and energy contents of plants of Apiaceae family such as heliz (Prangos pabularia L) and parzuk (Hippomarathrum microcarpum L) that are used for feding sheep by farmers in the region and commonly grown at highland of Eastern Anatolia region with in vivo and in vitro methods and also to compare them to traditional forages (grass hay and alfalfa hay) commonly used in the region. Digestibilities of 4 different forages were determined with classical and two-stage digestibility methods. Moreover, energy contents of forages were also calculated using both digestibility values. In situ degradation characteristics of these forages were also evaluated. In the experiment, CP contents of heliz and parzuk were similar to that of grass hay; but NDF and ADF contents were less than those of grass and alfalfa hays.