Prostat kanseri tedavisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi için kalite kontrol yöntemleri ve prostatın aldığı radyasyon dozunun araştırılması
In prostate cancer therapy quality assurance methods for ıntensity-modulated radiotherapy and ınvastigated prostate dose
- Tez No: 303493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GALİP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yoğunluk ayarlı radyoterapide değişik yoğunluklarda düzenlenmiş alan alt birimlerinin (segment) radyoterapi alanlarında kullanılması ile hedef hacim içinde istenildiği şekilde doz dağılımı elde edilebilir. Yoğunluk ayarlı radyoterapi de tedavi olan hastaların bütün tedavi alanlarının tedaviden önce dozimetrik olarak, hesaplanan doz dağılımı ile ölçülen doz dağılımı karşılaştırılarak kontrol edilmelidir. Bu kontrol farklı yöntemler ile yapılabilir.Bu çalışmada rando fantom üzerine prostat kanseri için, YART yöntemi ile iki adet plan yapılmıştır. Planların kalite kontrolleri küçük hacimli iyon odası, 2 boyutlu iyon odası, EDR2 film ve EPID kullanılarak gamma indeks yöntemi ile yapılmıştır. Ayrıca TLD ve film dozimetresi ile prostatın aldığı doz araştırılmıştır.Çalışma sonucunda tüm kalite kontrol yöntemleri için gamma indeksi % 5'ten küçük bulunmuş olup iki planda uygulanabilirdir. Ölçülen ve planlanan doz dağılım arasındaki fark TLD dozimetresi için % 2.1-7.4 arasında, EBT2 film için %1.1-5.4 arasında bulunmuştur. Ölçülen ile planlanan doz dağılımları uyumludur.
Özet (Çeviri)
In intensity modulated radiotherapy, intended dose distribution of the target volume may be obtained by using sub-units of fields (segments) arranged in several densities. All treatment fields of the patients treated with IMRT have to be checked by comparing calculated and measured dose distrubitions before treatment. The checking of treatment fields may be done with different methods.In this study, Rando phantom was designed as patient with prostate cancer and two plans were made by using IMRT method. Quality assurance of plans were made with gamma index method by using small-volume ionization chamber, 2-dimensional ionization chamber, EDR2 film and EPID. In addition, the dose of the prostate was investigated with TLD and film dosimetry.At the end of the study, gamma index was found less than 5% for all quality assurance methods and could be applied for two plans. The difference between measured and planned dose distribution was found 2.1-7.4% for TLD dosimetry and 1.1-5.4% for EBT2 film. Measured and planned dose distrubitions were compatible.