Reaktif orange 14 ve reaktif blue 2 tekstil boyalarının beyaz çürükçül fungus Lentinus concinnus ile giderimi
The removal of textile dyes reactive orange 14 and reactive blue 2 with white rot fungus Lentinus concinnus
  1. Tez No: 303507
  2. Yazar: FATMA NUR CEBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
RFungal biyosorpsiyon, organik kirleticilerin sulu ortamlardan uzaklaştırılması için, ekonomik, kolay ve verimli bir yöntemdir. Bu çalışmada, pahalı olmayan malzemelerle kolayca üretilebilmesi ve bir çok kirletici için yüksek biyosorpsiyon kapasitesi sağlamasından dolayı, bir beyaz çürükçül fungus, biyosorbent olarak kullanılmıştır. Lentinus concinnus, sulu ortamdan, iki reaktif tekstil boyasının uzaklaştırılması işlemi için kullanılmıştır. Model olarak, Reaktif Orange 14 ve Reaktif Blue 2 tekstil boyaları seçilmiştir. Biyosorpsiyon deneyleri, canlı ve ısıl işlem uygulanmış inaktif fungal preparasyonlarla gerçekleştirilerek, ön işlemin, biyosorpsiyon kapasitesine etkisi araştırılmıştır.Sulu ortamdan tekstil boyalarının biyosorpsiyonuna, pH'nın ve başlangıç boya konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Optimum pH değeri, pH 1,0-10,0 aralığında araştırılmış ve her iki fungal preparasyon ve boya için, pH 2,0 olarak bulunmuştur. Canlı ve ısıl işlem uygulanmış fungal biyokütlelerle, Reaktif Orange 14 boyası için, maksimum biyosorpsiyon kapasitesi sırasıyla 201 mg/g ve 158 mg/g olarak, ve Reaktif Blue 2 tekstil boyası için sırasıyla 194 mg/g ve 116 mg/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fungal biosorption is an economic, simple and effective method for removal of organic pollutants from aqueous media. In this study, a white rot fungus has been used as biosorbent, due to, it can be produced using inexpensive materials and it provides high biosorption capacity for many pollutants. Lentinus conncinnus has been used for removal of two reactive textile dyes from aqueous media. Reactive Orange 14 and Reactive Blue 2 textile dyes, have been chosen as model. The effect of pre-treatment on biosorption capacity has been searched through realizing biosorption experiments using native and heat treated inactive fungal preparations.The effect of pH and initial dye concentration on biosorption of textile dyes from aqueous media has been examined. Optimum pH value was searched in the pH range of 1,0 -10,0 and the optimum value has been found as pH 2,0 for the two textile dyes and two fungal preparations. Maximum biosorption capacity of native and heat treated fungal biomass has been found as 201 mg/g and 158 mg/g for Reactive Orange 14, and; 194 mg/g and 116 mg/g for Reactive Blue 2, respectively.