Veri zarflama analizi ve hisse senedi seçiminde bir uygulama
Data envelopment analysis and an application in stocks selection
  1. Tez No: 303508
  2. Yazar: HÜSEYİN BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA GÜNDÜZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde yaşanan yoğun rekabet ortamı, karar verici konumundaki firma yöneticilerinin firma kaynaklarını en etkin şekilde kullanabilecek yönetimsel kararlar almaya zorlamaktadır. Kaynakların etkin şekilde kullanılıp kullanılmadığının tespiti de yöneticileri, benzer girdiler kullanarak benzer çıktılar üreten sektördeki diğer firmalarında göreli etkinlerini hesaplamaya itmektedir.Bu çalışmada, çok girdili ve çok çıktılı üretim ortamlarında karar verme birimlerinin göreli etkinliklerinin ölçümünde kullanılan, parametrik olmayan yöntemlerden Veri Zarflama Analizi incelenmiştir. Bu yöntemle, İMKB 100 endeksinde bulunan firmaların etkinlik göstergeleri olan finansal oranlar girdi ve çıktı değişkeni olarak kullanılarak hisse senetlerinin göreli etkinlikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The intense competition environment nowadays compels company administrators, as decision-makers, to take managerial decisions on using the company all their sources in the most efficient way. Whether these sources have been used efficiently or not makes administrators take the relative efficiency of other competition companies, which give similar outputs with similar inputs, into account and calculate it.The present study analyzed the non-parametric method, Data Envelopment Analysis (DEA), which is used in calculating relative efficiency of decision making units in multi-input and multi-output production process. With this method, the relative efficiency of stocks has been calculated by using financial ratios input and output variables which are the indicators of the companies in IMKB 100 stock index.