Anahtarlamalı relüktans motor için mikrodenetleyici ile ekonomik bir sürücü gerçekleştirilmesi
An economic driver application for switched reluctance motor with microcontroller
  1. Tez No: 303530
  2. Yazar: KAMİL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Anahtarlamalı relüktans motorların (ARM) kullanım alanları; yapılarının basitliği, kullanım kolaylıkları ve maliyetlerinin düşük olması nedeniyle her geçen gün artmaktadır. Son yıllarda yarı iletken teknolojisinde meydana gelen hızlı gelişmelerden hem güç elektroniği elemanları hem de mikrodenetleyiciler olumlu yönde etkilenmişlerdir. Güç elektroniği ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin sonucunda ARM'lerin denetiminde başarılı çalışmalar yapılmıştır.Bu çalışmada, 3-fazlı 12/8 kutuplu bir anahtarlamalı relüktans motor için ekonomik bir sürücü devre tasarlanmıştır. Sürücü devresinde anahtar elemanı olarak MOSFET'ler, denetleyici olarak düşük maliyetli bir PIC16F877A mikrodenetleyici kullanılmıştır. ARM'nin açık döngü hız denetimi yüklü ve yüksüz çalışma koşulları altında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Switched reluctance motors (SRMs) are simple electrical machines which have application areas increasingly growing because of their cheapness and easy usage. Both power electronic components and microcontrollers have been positively affected from developments of semiconductor technologies in recent years. As a result of improvement of power electronics and computer technology, there have been increased attentions to control the SRMs.In this study, an economic driver was designed to drive a three phase SRM with 12/8 poles. In driving circuit, MOSFET?s were used for switching and low cost PIC16F877 microcontroller was used to control driver. Open loop speed control of the SRM was achieved with and without load.