Optik model kullanarak 14-15 MeV'lik nötronlarla oluşturulan trityum üretim reaksiyonları için yeni tesir kesiti formüllerinin geliştirilmesi
Using optical model the developed of new cross section formula for tritium produced reactions 14-14 MeV induced neutron
- Tez No: 303536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nükleer füzyon gelecekte çok cazip enerji kaynaklarından biri olabilir. Ticari bir füzyon güç santralinin olabilmesi için trityum üretiminin kendi kendine yetmesi sağlanmalıdır. Kendi kendine yeten (D-T) bir füzyon reaktörü için trityum üretim oranı 1,05 ten daha büyük olmalıdır. Bu yüzden (n,t) tesir kesitlerinin reaksiyon sistematiğinde çalışmak; 20 MeV'e kadar olan enerjilerde farklı çekirdeklerde gerçekleşen reaksiyonlar için uyarılma fonksiyonunun karakteristiğini tanımlamak çok önemlidir. Bu çalışmada, 14-15 MeV'lik enerjideki (n,t) reaksiyonları için inelastik tesir kesitleri optik model kullanılarak hesaplandı. (n,t) tesir kesitlerinin reaksiyonu için yeni katsayılar elde edildi. 14-15 MeV'lik nötronlarla oluşturulan (n,t) reaksiyon tesir kesitleri için, optik model inelastik etkileri içeren iki parametreli uygun katsayılı yarı deneysel tesir kesiti formülleri önerildi. Yeni katsayılarla elde edilmiş tesir kesiti formülleri mevcut deneysel verilerle karşılaştırıldı ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Nuclear fusion can be one of the most attractive sources of energy in the future. Tritium self-sufficiency must be maintained for a commercial fusion power plant. For self-sustaining (D-T) fusion driver tritium breeding ratio should be greater than 1.05. So working out the systematics of (n,t) reaction cross sections are of great importance for the definition of the excitation function character for the given reaction taking place on various nuclei at energies up to 20 MeV. In this study, we have calculated non-elastic cross-sections by using optical model for (n,t) reactions at 14-15 MeV energy. We have obtained new coefficients for the (n,t) reaction cross-sections. We have suggested semi-empirical formulas including optical model nonelastic effects by fitting two parameters for the (n,t) reaction cross-sections at 14-15 MeV. The obtained cross-section formulas with new coefficients have been discussed and compared with the available experimental data.