Kesme zımbalarındaki aşınma tiplerinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental study of wearing types in cutting punches
- Tez No: 303537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, delme kalıplarındaki kesme boşluğunun ve zımba sertliğinin zımba aşınmasına ve bu aşınmanın sac malzeme kalitesine etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma için sac malzeme olarak 2mm kalınlığında ST37 sac malzeme, zımba malzemesi olarak 50 RC, 55 RC, 60 RC sertliğindeki 1.2379 çelik kullanılmıştır. 3 farklı sertlikteki zımba malzemesi için 0,03 - 0,05 ve 0,08 oranlarında 3 farklı kesme boşluğu belirlenmiştir. Modüler bir delme kalıbı hazırlanıp, 3 farklı sertlikteki zımbalarla 3 farklı kesme boşluğunda pres tezgahında 2000-4000-600-8000 adet baskı yapılmıştır. Zımbalarda oluşan aşınma miktarları baskı sayısına göre belirlenmiştir. Aşınma miktarlarının sac malzemedeki çatlak oluşumuna etkisi araştırılmıştır. Zımba aşınmasının çatlak oluşumunu hızlandırdığını ve sac malzemelerde kesme düzlüğünü azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of cutting die clearance and punch hardness to the punch wear are determined. ST37 sheet metal with 2mm thickness and 1.2379 steel material with 50 RC, 55 RC, 60 RC hardness are used as the sheet metal and punch material respectively for this study. 3 different cutting die clearance with the ratio of 0.03 ? 0.05 and 0.08 are determined for the punch material in 3 different hardness properties. A modular punch die is prepared and 2000, 4000, 6000 and 8000 samples are pressed with press by using the punch material in 3 different hardness properties that has 3 different cutting die clearance.