Metal silindir üzerinde akü plakası sıvama makinası tasarımı
Design of battery plate paster machine on metal drum
  1. Tez No: 303539
  2. Yazar: EYYÜP ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akü plakası üretim prosesinde ızgaraya aktif malzemeyi sıvayan makinalar bulunmaktadır. Bu proses, konvansiyonel makinalarda haznedeki aktif malzemenin çapalar yardımıyla lastik bant üzerinde taşınan şerit ızgaraya sıvanması suretiyle gerçekleşir. Burada lastik bandın esnemesiyle, ızgara yüzeyinde her bölgede hamurun eşit miktarlarda bulunamaması, buna bağlı olarak düzgün olmayan istiflemeler ve fiziksel deformasyonlar oluşması, sık olarak ızgara kopması, lastik bandın kopması nedeniyle bant maliyetinin ve duruşlardan oluşan üretim kayıplarının artması gibi problemler oluşmaktadır. Bu çalışma, bahsedilen sorunlara çare olarak lastik bant yerine uygun bir büyüklükte metal silindir üzerinde prosesi gerçekleştirecek özel bir makina tasarımıdır.
Özet (Çeviri)
In battery production, special pasting machine is used to past active material on to the strip grid. The active material in the hopper is depressed to the grid that is passing under the hopper by a rubber conveyor with the conventional machines. The rubber conveyor belt stretches and tears by the time. This belt deformation causes to some problems and obstruct to some possible product improvements as well. In this study, designed a machine to past active material on the metal drum instead of rubber conveyor.